Wznowiliśmy „Czwartki poetycko-muzyczne”!


Wiersze autorów z Grupy Poetyckiej Akant i piosenki literackie zaproszonych gości zawsze przyciągają tłumy do Czytelni Naukowej nr I. Tak było i tym razem.

23 lutego 2023 r. wznowiliśmy „Czwartki poetycko-muzyczne”. Cykl comiesięcznych spotkań z piosenką literacką otworzył koncert Marty Sosnowskiej i Wojtka Gęsickiego. Rozbrzmiały jego popularne utwory „Ballada o niepoczytalnym bibliotekarzu” i „Obrazki z życia drwala”, a także m.in. „Posłuchajmy czasu”, „Pieśń o domu” oraz wzbogacone melodią teksty Kazimierza Nowackiego z Grupy Poetyckiej Akant.

„Największy bard na świecie”, jak mówi o sobie Wojtek Gęsicki, nawiązał świetny kontakt z publicznością. Wszyscy śpiewali i – w zależności od klimatu piosenki – śmiali się, wzruszali, trwali w zadumie…

Jak czytamy na stronie wojtekgesicki.pl: „Piosenka literacka zrodzona z westchnień i marzeń, staje się nam bliska przez lekki, zwiewny przekaz, przez swoje ciepło i wyszukaną prostotę. Odwieczny dylemat „mieć czy być” przestaje być problemem, gdy wsłuchamy się w strofy wierszy i wersy piosenek prezentowanych przez Wojtka. Jego twórczość rozstrzyga ten problem jednoznacznie: BYĆ!! Trzeba być, być i marzyć, bo to z marzeń rodzi się przyzwoitość, z marzeń powstaje jedność serc, chmury malują niebo pastelami, a wiatr zaplata warkocze drzewom. Dlatego jak mantrę powtarza nam na swoich koncertach: pielęgnujmy w sobie duszę dziecka z jego wielobarwnością postrzegania  świata…”

Koncert poprzedziła prezentacja wybranych wierszy autorów z Grupy Poetyckiej Akant Kazimierza Nowackiego i Jana Kulika. Usłyszeliśmy liryczne słowa pełne głębi, zapadające w pamięć i serce. Nie zabrakło też pogodnych humoresek.

Wieczór rozpoczął krótkim występem artystycznym i poprowadził Jacek Gutry, śpiewający autor, laureat festiwali piosenki poetyckiej i autorskiej. Brawurowo wykonał m.in. „Ten land to Poland”, skutecznie podnosząc poziom endorfin głosem i gitarą. Już od pierwszych minut wszyscy zgromadzeni w sali Czytelni Naukowej nr I nie mieli wątpliwości, że warto było przyjść i… warto będzie przychodzić co miesiąc na „Czwartki poetycko-muzyczne”.

Najbliższa okazja – już za miesiąc! 25 marca 2023 r. (początek o godz. 18.00) swoją twórczość zaprezentują Joanna Mioduchowska i Krzysztof Tkaczyk. W roli gospodarza wystąpi tradycyjnie Jacek Gutry. Serdecznie zapraszamy!

audycja „Każesz mi śpiewać” w Radiu dla Ciebie – Jacek Gutry opowiada o „Czwartkach poetycko-muzycznych”