Powiększ obraz„Żubry należy traktować z respektem i nie ingerować w ich życie” – spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem w BD12

Czy wiecie, że ryjówki jako jedyne zwierzęta potrafią skurczyć wszystkie swoje organy a następnie przywrócić je prawie do pierwotnych rozmiarów? Czy słyszeliście, co w Puszczy Białowieskiej piszczy? Jaka jest jej historia, kto w niej mieszka i dlaczego jest tak ważna dla naszego kraju i absolutnie nie wolno jej niszczyć?

Jeśli nie, to sięgnijcie po książki i komiksy Tomasza Samojlika, które niosą ze sobą wartości, uczą o polskiej przyrodzie, bawią i zmuszają do refleksji. O tym, o swojej pracy pisarza i ilustratora, o pracach badawczych opowiadał autor w trakcie spotkania z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 84 w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 w Warszawie. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem, aktywnie włączali się do opowieści Pana Tomasza, który zachęcał również młodzież do własnej twórczości, zadawali pytania, prosili o autografy. Spotkanie było bardzo inspirujące, pouczające i niezwykle ciekawe.

Tomasz Samojlik jest przede wszystkim biologiem, wieloletnim badaczem i miłośnikiem Puszczy Białowieskiej, stąd w jego książkach tak wiele odniesień do puszczy i jej mieszkańców. Jest absolwentem studiów doktoranckich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora nauk przyrodniczych uzyskał dzięki pracy poświęconej przemianom środowiska Puszczy Białowieskiej. Jak sam mówi zaczął pisać dla swoich dzieci i dla siebie, ponieważ komiksy to jego pasja. Pisze, ponieważ wie jak ważne jest edukacja młodych pokoleń na temat wartości polskiej przyrody. O żubrach, którym poświęcił gro swojej twórczości mówi: „Żubry należy traktować z respektem i nie ingerować w ich życie”. Rozgłos przyniosły mu głównie rysunkowe historie żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka, które uwiecznił w takich komiksach jak „Ryjówka przeznaczenia”, „Żubr Pompik”. Do dziś napisał ponad 30 książek.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Spotkania kulturalne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 ” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.