Złota polska jesień w BD65

Powiększ obrazZłota polska jesień w BD65

Jesień to pora roku, kiedy wyjmujemy cieplejsze kurtki z szaf i zakładamy szaliki. Wokół nas robi się kolorowo. I chociaż tęsknimy za przemijającymi wakacjami i latem, malownicze zmiany w przyrodzie jakie obserwujemy zachęcają nas do spacerów i wycieczek. Zwłaszcza słoneczna tzw. „Złota polska jesień” z kasztanami, przepięknymi dywanami z liści i babim latem wirującym na wietrze sprawia, że wielu z nas uważa tę porę roku za najpiękniejszą. Zainspirowani jesiennymi nastojami, w połowie października zorganizowaliśmy w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 65 przyrodnicze warsztaty edukacyjne z dziećmi z Przedszkola nr 119.

Na początku spotkania nasi mili goście z uczyli się rozróżniać kolorowe liście i owoce różnych gatunków drzew z parku i ogrodu. Były wśród nich liście kasztanowca, dębu, klonu, brzozy, a także kasztany, żołędzie, smakowite jabłka, gruszki i śliwki. Wśród tych niezwykłych skarbów Pani Jesieni nie zabrakło też niezwykłych nasion krzewów i drzew. Podczas prezentacji dyskutowaliśmy o zmianach sezonowych w przyrodzie powtarzających się rokrocznie oraz o tym jak zwierzęta i rośliny przygotowują się do zimy. Po tym ciekawym pokazie czytaliśmy opowiastkę M. Strzałkowskiej „Jesień”, która była podsumowaniem naszych dotychczasowych jesiennych obserwacji.

Na zakończenie mali przyrodnicy wykonali pracą plastyczną i przepięknie pomalowali jesienne liście i warzywa.

Dziękujemy za miłe spotkanie!