„Zielnik Matki Bożej” – prelekcja etnograficzna w Czytelni

„Zielnik Matki Bożej” - prelekcja etnograficzna w Czytelni

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza do Czytelni Naukowej nr I, na prelekcję etnograficzną którą zaprezentuje Elżbieta Piskorz-Branekova – etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej,  uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa.

W czasie wykładu dowiemy się jakie rośliny symbolizowały Matkę Bożą, poznamy legendy i lecznicze zioła. Dawniej zalecanym elementem bukietów były: kłosy zbóż, len, makówki, macierzanka, mięta, nabite na patyk warzywa i owoce takie jak marchew, jabłka i ziemniaki, gałązki późnych wiśni i leszczyny z orzechami itp. Wierzono, że poświęcony bukiet nabiera niezwykłych właściwości leczniczych. Bukiety z ziół,  kolorowe i  bardzo aromatyczne, mocno działają na zmysły.

Zapraszamy!

Prelekcja zrealizowana zostanie w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.