„Zielnik Matki Bożej” – prelekcja etnograficzna w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Zielnik Matki Bożej” - prelekcja etnograficzna w Czytelni Naukowej

26 listopada w Czytelni Naukowej nr I, odbyła się prelekcja etnograficzna którą zaprezentowała Elżbieta Piskorz-Branekova – etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej, uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa.

W czasie wykładu dowiemy się jakie rośliny symbolizowały Matkę Bożą, poznamy legendy i lecznicze zioła. Dawniej zalecanym elementem bukietów były kwiaty ogrodowe, oraz nazrywane na łące tj. fiołek wonny, goździk, konwalie, malwy, piwonie i stokrotki.  Wierzono, że poświęcony bukiet nabiera niezwykłych właściwości leczniczych. Dawniej kwiaty spożywano leczniczo lub dodawano do potraw. Stosowano też jako barwnik. Zioła zbierane zawsze o wschodzie słońca, nigdy po zachodzie. Bukiety z ziół,  kolorowe i  bardzo aromatyczne, mocno wpływają na zmysły. Do chwili obecnej wiedza o leczniczych działaniach ziół potwierdzona badaniami miesza się z wiedzą ludową potwierdzoną wieloletnimi doświadczeniami i tradycją. Oprócz wianuszków zanoszono również wiązankę, w której również była nieparzysta liczba roślin np. leszczyna, klon, lipa, którą umieszczano na strychu lub pod strzechą, aby chroniła od pioruna, liśćmi leszczyny kadzono przed burzą, a ulatujący dym miał odpędzić ciemne chmury i pioruny od domostwa.

Tradycja stosowania roślin w życiu codziennym i lecznictwie utrwalała się przez wieki, gdyż od zawsze człowieka nękał głód, choroby, cierpienia fizyczne i psychiczne. Ratunku szukano w roślinach, które nie tylko łagodziły dolegliwości, ale również wzmacniały siłę fizyczną, wprowadzały w stan euforii, dawały wizje wzrokowe, słuchowe i dotykowe.

Wykład zrealizowany w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.