„Na ziemi wileńskiej, nowogródzkiej i grodzieńskiej” – wykład Pani Katarzyny Węglickiej w W64

Warsztaty "Na ziemi wileńskiej..."

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na wykład Pani Katarzyny Węglickiej pt. „Na ziemi wileńskiej, nowogródzkiej i grodzieńskiej”.

Dawne Kresy Wschodnie wydają się być znane. Ale czy naprawdę tak jest? Na ile umiemy przywołać dawne zdarzenia? Warto zapoznać się i z tymi, którzy odcisnęli piętno na dziejach ziemi nowogródzkiej, wileńskiej czy grodzieńskiej, a pozostają dzisiaj w zapomnieniu. Ziemia bliska położeniem, a jednocześnie daleka, ponieważ nasza wiedza o niej jest dzisiaj nie tylko stereotypowa, ale często nie pamiętamy, jak wiele zdarzeń, ludzi i historii pozostaje w zapomnieniu. Może warto je „odgrzebać”?

Zapraszamy na wędrówkę po mało znanej ziemi. Odwiedzimy Grodzieńszczyznę, Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Dotrzemy na kraniec dawnych Kresów RP. Wspomnimy o mieście położonym tak blisko naszej granicy, a będącego dosyć odległym we współczesnej pamięci – o Grodnie. Co pozostało z dawnej świetności wspaniałego niegdyś Wilna? Kresy Wschodnie przesiąknięte są historią, tą wielką, ale i losami zwykłych mieszkańców. Historia nie oszczędzała tam ani ludzi ani miasteczek, ni wielkich rezydencji. II wojna światowa pozostawiła mogiły obrońców. To będzie też opowieść o historii sprzed wieków.

Katarzyna Węglicka ukończyła Polonistykę i Historię Sztuki, jest doktorantką w dziedzinie historii sztuki w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zawodowo pracuje jako tłumacz (angielski, francuski, rosyjski) współpracując m.in. z organizacjami zajmującymi się Kresami Wschodnimi dawnej RP. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe w poszukiwaniu pamiątek przeszłości, zapomnianych zabytków, pięknych krajobrazów, a zwłaszcza ciekawych ludzi kultywujących tradycje polskości. Urodę Kresów utrwala obiektywem aparatu fotograficznego i piórem. Wydała jedenaście książek, bogato ilustrowanych własnymi zdjęciami, opowiadającymi o historii, sztuce i ludziach dawnych Kresów. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w ramach Warszawskich Dni Seniora 2019.