„Zanim się to stanie”, czyli XV Kampania Białych Serc w BD65

Powiększ obraz„Zanim się to stanie”, czyli XV Kampania Białych Serc w BD65

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 podobnie jak w latach poprzednich wzięła udział w „Europejskim Solidarnym Proteście  Przeciwko Narkotykom i Przemocy”, czyli w XV edycji Kampanii Białych Serc trwającej od 12 do 25 października br.

Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem „Zanim to się stanie”, a jej głównym przesłaniem było  zwrócenie uwagi społeczeństwa na rosnącą  liczbę  samobójstw wśród dzieci i młodzieży.  W ubiegłym roku policja odnotowała w naszym kraju 116 śmierci samobójczych wśród osób do 18 roku życia i 730 prób samobójczych. Polska jest na drugim miejscu po Niemczech pod względem samobójstw dzieci w wieku 10-19 lat. Cały czas wzrasta liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych.

Pomysłodawcą Kampanii  Białych Serc jest  Mariusz Zalewski. Symbolem akcji są białe papierowe serduszka, które pojawiają się w oknach przedszkoli, szkół,  bibliotek, i różnych  instytucji od dnia rozpoczęcia akcji  aż do  jej zakończenia. W naszej placówce oprócz serduszek widocznych na oknach  i wystawki  tematycznej  dla osób zainteresowanych,  udostępnione zostały książki dotyczące uzależnień (narkotyki, napoje energetyczne, dopalacze, nikotyna, alkohol ), a także przygotowaliśmy  cykl spotkań  edukacyjnych  połączonych z prezentacją  multimedialną dla przedszkolaków –  „Uzależnieniom mówimy stop”.