Z pierwszą wizytą w CNI

Powiększ obrazZ pierwszą wizytą w CNI

27 listopada 2018 roku w Czytelni Naukowej Nr 1 gościliśmy dwie grupy najstarszych przedszkolaków z Przedszkola Integracyjnego nr 120 w Warszawie. Dla młodych użytkowników była to pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie zajęć dzieci poznały obrazkową historię Czytelni i czytelnictwa od XVIII wieku do współczesności. Czytelnia Naukowa Nr 1 istnieje od 84 lat. Jest pierwszą i najstarszą Filią Biblioteki Publicznej w Warszawie. Powstała w 1934 roku.

Dla przedszkolaków najbardziej interesujące okazały się czasy i stroje z epoki, gdy po ulicach jeździły powozy ciągnięte przez konie. Stroje przechodniów w długich płaszczach i pierzastych kapeluszach budziły równie dużo emocji i zaciekawienia, co złocone karety i powozy ciągnięte przez końskie zaprzęgi. Wszystko było źródłem licznych pytań! Piękne wnętrza starych bibliotek z rzędami książek piętrzących się aż do sufitu. Sale pełne złoconych globusów i starych map z rzędami wysokich drabin sięgających do najwyższych półek zaskoczyły wszystkich przepychem. Sale czytelń z misternymi malowidłami na ścianach i sklepieniach, regały uginające się pod ciężarem starych tysiącletnich ksiąg. Wielkie księgi zdobione złotem, obłożone w skórę lub złoto i srebro, wysadzane drogimi kamieniami. Średniowieczne księgi były bardzo cenne, dlatego na zdjęciach można było zobaczyć stare księgi przykute do ścian grubym łańcuchem.

Bajkowa podróż przez wieki zakończyła się zwiedzaniem magazynu książek w Czytelni Naukowej. Ruchome regały w magazynie, jeżdżące na kółkach po metalowych szynach stały się wyjątkową atrakcją. Dzięki mobilnym regałom w niewielkim pomieszczeniu zmieściło się ponad 30 tysięcy książek. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość zadawania różnych pytań paniom bibliotekarkom pracującym w Czytelni. Z czego skwapliwie skorzystały dopytując się o różne szczegóły związane z wytwarzaniem starych ksiąg i specyfiką pracy bibliotekarza.