XIV Kampania Białych Serc w BD65

Powiększ obrazXIV Kampania Białych Serc w BD65

Podobnie jak w latach poprzednich Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 wzięła udział w XIV Kampanii Białych Serc, będącej Europejskim Solidarnym Protestem Przeciwko Narkotykom i Przemocy,  trwającym od 12 do 21 października br. Hasłem tegorocznej akcji jest maksyma „100% DLA ŻYCIA”, a jej tematyką przewodnią uzależnienie od napojów energetycznych oraz zagrożenie, jakim jest łączenie energetyków z alkoholem. Mieszanka tego typu wywołuje niebezpieczne skutki dla życia i zdrowia, powoduje napady psychozy, uczucie agresji i brak kontroli. Przedawkowanie alkoholu wynikające z uczucia pozornej trzeźwości, może powodować palpitację serca, zawał, a nawet śmierć.

Kampanię Białych Serc wymyślił Mariusz Zalewski. Jej symbolem są białe papierowe serduszka, które pojawiają się w oknach bibliotek, szkół, przedszkoli i różnych instytucji od dnia rozpoczęcia akcji aż do dnia jej zakończenia. W naszej placówce oprócz widocznych serduszek na oknach, dla odwiedzających nas czytelników udostępnione zostały książki dotyczące uzależnień (narkotyki, dopalacze, nikotyna, alkohol i napoje energetyczne), a także wystawka uświadamiająca – o zgubnym wpływie narkotyków i mieszanek napojów energetycznych z alkoholem.

Białe serca widoczne na oknach i wystawkach są symbolem serc wolnych od uzależnień, ale także symbolizują pamięć wszystkich ofiar nałogów. Kampania ma na celu profilaktykę i edukację dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Jej głównym celem jest przestrzeganie przed zażywaniem używek.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzin naszej biblioteki!