XIV Kampania Białych Serc w W37

Powiększ obrazXIV Kampania Białych Serc 2018 w W37

XIV Kampania Białych Serc 2018 odbywa się pod hasłem „100% DLA ŻYCIA”, a jej głównym przesłaniem jest uzależnienie od napojów energetycznych plus mieszanie ich z alkoholem, które bywa bardzo niebezpieczne. To problem, a raczej zagrożenie o którym bardzo się mało mówi, toteż w tym roku jest to temat przewodni solidarnego protestu przeciwko narkotykom i przemocy.

Mówiąc o zagrożeniach dla zdrowia, a także życia młodego człowieka, który coraz częściej na imprezach miesza napoje energetyczne z alkoholem, to wystarczy wspomnieć o kilku skutkach tej niebezpiecznej mieszanki: pozorna trzeźwość, pobudzenia, ryzykowne zachowania, napady psychozy, odwodnienia, zaburzenia oddychania, palpitacja serca, a w rezultacie zawał.

Pomysłodawcą Kampanii Białych Serc jest Mariusz Zalewski, a jej symbolem białe papierowe serduszka, które pojawiają się w oknach szkół, przedszkoli, instytucji, organizacji, od dnia rozpoczęcia Kampanii aż do dnia jej zakończenia, które w tym roku przypada na 21 października 2018 roku.

Serduszka symbolizują serca wolne od narkotyków, ale także pamięć o wszystkich ofiarach uzależnień. Kampania od samego początku ma na celu edukację, profilaktykę dzieci, młodzieży, ale także osób dorosłych. Jej głównym celem jest przestrzeganie przed zażywaniem narkotyków i innych używek. W czasie ostatniej edycji – XIII Kampanii Białych Serc udział wzięło ponad 980 uczestników: szkół, przedszkoli, instytucji, organizacji, stowarzyszeń.

W całej Polsce w czasie trwania Kampanii odbyło się ponad 1185 różnego rodzaju akcji, jak marsze protestu przeciwko narkotykom, projekcje filmów profilaktycznych, pokazy pierwszej pomocy, darmowe porady specjalistów, bezpłatne badania w kierunku HIV oraz HCV, warsztaty psychoedukacyjne, imprezy sportowe, koncerty i wiele wiele innych. We wszystkich akcjach wzięło udział ponad 210 tysięcy ludzi.

Kampania jest także uczczeniem pamięci ofiar uzależnień – w trakcie jej trwania wolontariusze porządkują zaniedbane groby ludzi bezdomnych lub nieznanej tożsamości pochowanych na licznych cmentarzach.

Kampania Białych Serc swoim zasięgiem przekracza z roku na rok granicę Polski i dociera do takich krajów jak: Ukraina, Francja, Szwecja, Włochy, Stany Zjednoczone.