„Z królem Janem III Sobieskim na kawie” – prelekcja w Czytelni


calendar_today 22.06.2023
schedule18.00
location_onCzytelnia Naukowa nr I (ul. św. Wincentego 85)

Zapraszamy na spotkanie z Parą Królewską – na rozmowy przy kawie.

W Czytelni zagości Para KrólewskaKról Jan III Sobieski i jego piękna małżonka Marysieńka. Dowiemy się wielu ciekawych informacji m.in. na temat ciepłych napojów – kawy, herbaty i czekolady. Źródła donoszą, że Jan III Sobieski uwielbiał kawę.

Potrafił wychwycić jej dobre i złe gatunki. W listach do żony skarżył się na niską jakość dostarczonych mu ziaren kawy. Z początku serwowano czarną kawę w tygielku, zwaną do dnia dzisiejszego „kawą po turecku”. Z czasem zaczęto podawać słodką i mleczną kawę.

Prywatnie sympatyczna para – Katarzyna Jasińska i jej mąż Maciej Jasiński – to archiwiści, którzy jakiś czas temu znaleźli nowe zajęcie w życiu: wcielają się w Królewską Parę, by upowszechniać o niej wiedzę. I robią to naprawdę w znakomity sposób!

Oglądając i słuchając ich, ma się wrażenie, że to prawdziwy Sobieski i prawdziwa Marysieńka. Oboje archiwiści zajmują się rodziną Sobieskich od 5 lat. Jako fundacja prowadzą prelekcje, wykłady, rekonstrukcje historyczne. Współdziałają ze szkołami, domami kultury, bibliotekami i uniwersytetami III wieku. Co roku można ich spotkać w Kruszynianach w wiosce tatarskiej oraz na Warszawskim Pikniku Archiwalnym w Polskiej Akademii Nauk.

Związani duchowo z Ojcami Kapucynami w Warszawie.

Więcej informacji o działalności Fundacji:
Instagram: mjsobiescy.pl
Facebook: Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Regulamin spotkania

na plakacie wizerunek króla Jana III Sobieskiego z kubkiem kawy