Spotkanie z panem Czesławem Lewandowskim – bohaterem Powstania Warszawskiego


calendar_today 25.09.2024
schedule17.00
location_onWypożyczalnia nr 130 o profilu pedagogicznym (ul. św. Wincentego 85)

Czesław Lewandowski, ps. „Bystry” (ur. 17 października 1928) – polski działacz kombatancki, uczestnik powstania warszawskiego, prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W trakcie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej był w latach 1942–1945 działaczem polskiej konspiracji niepodległościowej w ramach Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim jako członek Zgrupowania Żyrafa na Żoliborzu. Uczestniczył między innymi w natarciu na Dworzec Gdański. Następnie od września 1944 do maja 1945 przebywał w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Przeżył między innymi „marsz śmierci” podczas ewakuacji obozu na wiosnę 1945.

Po wojnie w latach 1946–1981 służył w WP, awansując do stopnia pułkownika. Był między innymi zastępcą Szefa Wojsk Chemicznych Warszawskiego Okręgu Wojskowego, a także wykładowcą w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie oraz Akademii Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego.

Jako działacz kombatancki był prezesem Rejonu ZKRPiBWP w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ i Targówek, a także wiceprezesem i skarbnikiem Zarządu Głównego ZKRPiBWP. Od 2022 jest ponownie członkiem Zarządu Głównego i Prezydium ZKRPiBWP. W czerwcu 2023 został wybrany na prezesa Zarządu Głównego ZKRPiBWP. W lutym 2024 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powołał go w skład Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.*

*notka za wikipedia.org

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z bohaterem Powstania Warszawskiego realizowane w ramach projektu „PamiętaMY o Powstaniu” przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy w partnerstwie z XLVI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego.

logo ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego - godło Polski (orzeł) i nazwa ministerstwa, pod nią podkreślenie biało-czerwoneniepodległa

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

spotkanie z powstańcem Czesław Lewandowski

 

Czesław Lewandowski

Komunikat
Zbiory wypożyczone w Multimedialnej Wypożyczalni nr 123
(poprzedni adres: ul. św. Wincentego 64) można oddawać w nowej lokalizacji tej placówki przy ul. Radzymińskiej 121.