Popołudnie z Królową


calendar_today 21.03.2024
schedule17.00
location_onCzytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (ul. św. Wincentego 85)

21 marca o godz.17.00 w ramach cyklu spotkań z kulturą i historią w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert przy ul. św. Wincentego 85 odbędzie się pierwsza prelekcja poświęcona modzie i kreacjom.

W tym dniu zagości w Czytelni Królowa Marysieńka. Dowiemy się wielu ciekawych informacji, m.in. jak w tym okresie rozwijał się dynamicznie rozwój mody damskiej i męskiej, a także sztuka upiększania. Prym wiodły przede wszystkim stroje niezwykle bogate, uszyte z drogich materiałów i misternie zdobione. W garderobach ówczesnych kobiet i mężczyzn można było znaleźć eleganckie surduty, gorsety z fiszbinami oraz tzw. rogówki, czyli suknie ze stelażem złożonym z połączonych taśmami stalowych obręczy.

Prywatnie przesympatyczna Katarzyna Marynowska jest archiwistką, która jakiś czas temu znalazła nowe zajęcie w życiu: wciela się w Królową i upowszechnia wiedzę oraz historię. Robi to naprawdę w świetny i ciekawy sposób! Oglądając i słuchając ma się wrażenie, że to prawdziwa Marysieńka!

Od 6 lat Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich zajmuje się rodziną Sobieskich. Prowadzi prelekcje, wykłady oraz rekonstrukcje historyczne. Współpracują ze szkołami, domami kultury, bibliotekami i Uniwersytetami 3 wieku. Co roku można ich spotkać w Kruszynianach w wiosce Tatarskiej oraz na Pikniku Archiwalnym w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Więcej informacji o działalności Fundacji:
Instagram: mjsobiescy.pl
Facebook: Królewska Fundacja Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich

 

na plakacie kobieta przed lustrem, w sukni