Od Rubika do Rubika w cztery oczy z Ojcem i Synem


calendar_today 23.09.2024
schedule17.00
location_onCzytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (ul. św. Wincentego 85)

Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem, autorem książki „Od Rubika do Rubika : w cztery oczy z ojcem i synem”.

To bogato ilustrowana opowieść o Ernő Rubiku, węgierskim wynalazcy zabawki logicznej wszech czasów – słynnej „kostki Rubika”, którą miało w rękach, próbując ją ułożyć, ponad miliard mieszkańców planety Ziemia, nie licząc podróbek.

Magiczny sześcian przebojem trafiał na kolejne kontynenty. Znane tytuły prasowe tak między innymi o nim pisały: „Zabójca nudy”, „Węgierski postrach”, „Algorytm Boga”, „Diabelski wynalazek”, „Potworek Frankensteina”, „Arcydzieło arcydzieł”, „Narzędzie umysłowych tortur”, „Cudowne szaleństwo”, „Broń masowej zagłady”… Ten magiczny sześcian, choć w tym roku mija 50 lat od jego „narodzin”, nadal żyje, i wciąż trafia do rąk nowych pokoleń na całym świecie. Wykorzystują go także różne dziedziny wiedzy i nauki, zwłaszcza matematycy, ludzie sztuki, karykaturzyści, nie wspominając o autorach reklam.

Bohaterem drugiej części książki jest bowiem Ernő Rubik senior, ojciec Rubika od „kostki”, największy na Węgrzech konstruktor szybowców (28) i samolotów sportowych (4). W 1935 roku w tunelu aerodynamicznym Politechniki Warszawskiej, bo wtedy Węgrzy takiego nie mieli, poddawał swoje modele sprawdzianom. Wtedy poznał i nawiązał przyjaźnie z ojcami przedwojennego lotnictwa polskiego i wybitnymi lotnikami oraz z tymi, którzy później brali udział w bitwie o Anglię. Robił też zdjęcia Warszawy, nie wiedząc, że dokumentuje miasto, które za kilka lat ulegnie zagładzie.

Część tych unikatowych fotografii znajduje się w książce.

To pierwsza książka polskiego autora o dwóch niezwykłych Węgrach – Rubikach, Ojcu i Synu, mających to samo imię.

Książka powstała na podstawie kilku reporterskich spotkań, wywiadów, rozmów z panami Rubikami w latach 80. XX wieku, gdy Grzegorz Łubczyk był korespondentem „SM” i „Życia Warszawy” w Budapeszcie. Ostatnia rozmowa z Ernő od kostki odbyła się w 2022 roku. Wiadomo, że wynalazca magicznego sześcianu niebywale rzadko udzielał wywiadów; najczęściej odmawiał. Dodatkowym walorem książki są unikatowe, jedyne w swoim rodzaju zdjęcia, w tym rodzinne, obu panów Rubików.

Autorem opracowania graficznego książki jest mieszkający na Węgrzech wybitny polski grafik Krzysztof Ducki.

Grzegorz Łubczyk – autor książki – to wieloletni korespondent polskiej prasy w Budapeszcie, autor książek i filmów dokumentalnych o tematyce polsko-węgierskiej, głównie ukazujących fenomen wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech, były ambasador RP w Budapeszcie.

Książki z autografem autora do nabycia w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

na plakacie kostka Rubika

Godziny otwarcia bibliotek i tymczasowe zamknięcie Wypożyczalni nr 98
Od 2 września 2024 r. placówki Biblioteki (oprócz poniższych) będą otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00 i w wybrane soboty.
Wypożyczalnia nr 49: pon. – śr. 12.00–19.00, czw. – pt. 9.00–16.00.
Multimedialna Wypożyczalnia nr 123: pon. – wt. 9.00–16.00, śr. – pt. 12.00–19.00.
Serdecznie zapraszamy!

Ponadto od 3.06.2024 Wypożyczalnia nr 98 (ul. Kondratowicza 23) jest nieczynna w związku
z przeprowadzką do nowej lokalizacji, czyli Metroteki – Biblioteki w metrze (na stacji Kondratowicza). Książki wypożyczone w placówce przy ul. Kondratowicza 23 można
w terminie jej zamknięcia oddawać do pobliskich placówek przy ul. Suwalskiej 11: Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 40 albo Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 72.