Czwartek poetycko-muzyczny w Czytelni – koncert Jacka Gutrego


calendar_today 23.11.2023
schedule18.00
location_onCzytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (ul. św. Wincentego 85)

Gościem specjalnym listopadowego spotkania z poezją i piosenką literacką w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert będzie śpiewający autor, konferansjer i… gospodarz cyklu „Czwartki poetycko-muzyczne” – Jacek Gutry.

Jacek Gutry wykonuje autorskie piosenki inspirowane aktualną rzeczywistością. Poważne tematy ubiera w satyryczno-ironiczne formy. Lubi bawić się słowem, wykorzystując wieloznaczność sformułowań i podobieństwo brzmień. Literacko-muzyczne spotkanie z Jackiem to chwila intelektualnej rozrywki z dużą dawką dobrego humoru.

Twórczość Jacka Gutrego często gości w audycjach radiowych prezentujących piosenki poetyckie i kabaretowe. Do najczęściej emitowanych piosenek Jacka należą:

„Paw i gołąb”: https://www.youtube.com/watch?v=fCXBRJwPVBc

„Nie siedź jak Kevin sam w domu”: https://www.youtube.com/watch?v=OMG21cBRbOg

„O kawy kubasie”: https://www.youtube.com/watch?v=vPWPuvZB5kQ

„Hala Banacha”:  https://www.youtube.com/watch?v=hldSMOOhwe0

Jacek czerpie z różnych, często odległych stylów muzycznych, więc wachlarz emocji przekazywanych słuchaczom jest bardzo rozległy. W jego utworach jest jednak kilka cech niezmiennych: są to piosenki wysmakowane, bogate w pointy i – co ważne – dobrze, bo zrozumiale napisane.

Jacek Gutry jest też cenionym konferansjerem – prowadzi koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy kamerton”, Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności”. Jest członkiem Zarządu Głównego Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR.

W trakcie wieczoru jest planowana prezentacja wierszy dwóch pań z grupy poetyckiej Akant – Urszuli Brandys i Danuty Ziębińskiej, które przedstawią wybrane utwory własnego autorstwa.

Gospodarz wieczoru nie wyklucza wizyt niespodziewanych gości.

Koncert Jacka Gutrego to jeden z 8 koncertów 40. Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, który odbędzie się w dniach 16–26 listopada 2023 r. w Warszawie.
Spotkanie w Czytelni Naukowej na Targówku będzie okazją do świętowania nieprzerwanej 10-letniej konferansjerki Jacka Gutrego w czasie corocznych koncertów konkursowych Festiwalu OPPA.

Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie!

na plakacie zdjęcia Jacka Gutrego; plakat promuje listopadowy czwartek poetycko-muzyczny