Czwartek poetycko-muzyczny – piosenki Wojciecha Młynarskiego


calendar_today 14.03.2024
schedule18.00
location_onCzytelnia Naukowa nr I im. Janiny Englert (ul. św. Wincentego 85)

14 marca uczcimy pamięć jednego z najwybitniejszych poetów polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego.

W przeddzień 7. rocznicy śmierci Wojciecha Młynarskiego w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert na Targówku odbędzie się koncert, w czasie którego Jacek Gutry i Robert Obcowski przypomną najpopularniejsze piosenki Mistrza przedstawione w formie, którą Wojciech Młynarski upodobał sobie przed laty najbardziej – śpiewał swoje teksty przy akompaniamencie pianisty-wirtuoza, najczęściej Jerzego Derfla lub Tadeusza Suchockiego. Robert Obcowski na podstawie archiwalnych nagrań odtworzył te perły akompaniamentu, tak by w trakcie występu publiczność mogła przenieść się w czasie i – doceniając kunszt kompozytorów oraz akompaniatorów współpracujących z Wojciechem Młynarskim – delektować się piosenką literacką najwyższej próby.

W czasie marcowego „Czwartku poetycko-muzycznego” usłyszą Państwo ponadczasowe perły polskiej piosenki, zawierające wciąż aktualne obserwacje naszej codzienności, ukazane z wyjątkowym smakiem i wirtuozerią przez Wojciecha Młynarskiego w takich przebojach, jak: „Jesteśmy na wczasach”, „Polska miłość”, „Nie ma jak u mamy”, „W Polskę idziemy”, „A wy wójta się nie bójta” czy „Jeszcze w zielone gramy”. Piosenki będą przeplatane ciekawostkami i anegdotami z estradowego życia autora „Róbmy swoje”.

Ponadto w trakcie wieczoru jest planowana prezentacja wierszy dwóch pań z grupy poetyckiej Akant – Anny Wiktorzak i Urszuli Brandys, które przedstawią wybrane utwory własnego autorstwa.

Robert Obcowski – kompozytor, pianista, aranżer, producent muzyczny, absolwent Wydziału Aranżacji i Kompozycji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie swojej ponad 30-letniej działalności artystycznej współpracował i komponował piosenki dla wielu gwiazd polskiej estrady, w tym dla Danuty Błażejczyk, Ireny Santor, Krystyny Prońko, Krystyny Giżowskiej, Ewy Błaszczyk i Andrzeja Zauchy. Kilkakrotnie nagradzany za kompozycje i aranżacje na festiwalach piosenki w Kołobrzegu, Opolu i Sopocie. Laureat Nagrody 100-lecia ZAiKS. Występował z orkiestrą „Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego; brał udział w festiwalach jazzowych North Sea Jazz Festival oraz Jazz Jamboree.

Poniżej przypominamy piękną balladę pt. „Gram o wszystko” w wykonaniu Ewy Bem z muzyką Jerzego Wasowskiego do tekstu Wojciecha Młynarskiego. W tym wykonaniu artystce podczas koncertu „Róbmy swoje” w Opolu akompaniował Robert Obcowski. Koncert został zorganizowany z okazji 25-lecia pracy artystycznej Wojciecha Młynarskiego.

Jacek Gutry – śpiewający autor, wokalista, laureat festiwali piosenki literackiej. Oprócz koncertów z przebojami piosenki kabaretowej i poetyckiej prezentuje recitale autorskich piosenek inspirowanych aktualną rzeczywistością. Poważne tematy ubiera w satyryczno-ironiczne formy, dbając przy tym o wysokie walory literackie swoich tekstów. Jego piosenki można usłyszeć w audycjach Polskiego Radia oraz innych rozgłośni radiowych.

Jacek Gutry jest też cenionym konferansjerem – prowadzi koncerty piosenki literackiej, odbywające się w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”, Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności” oraz Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA. Jest też gospodarzem comiesięcznego cyklu „Czwartki poetycko-muzyczne” organizowanego w Czytelni Naukowej nr I im. Janiny Englert na Targówku.

Wybrane piosenki Jacka Gutrego:

„Przy kawy kubasie”:

„Paw i gołąb”:

Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie!

plakat koncert