Wśród latających dinozaurów

Powiększ obrazWśród latających dinozaurów

1 lipca 2019 roku w Czytelni Naukowej nr 1 odbywały się zajęcia o charakterze popularnonaukowym poświęcone dinozaurom żyjącym na ziemi. Spotkanie realizowane było w ramach akcji Lato w Mieście 2019. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas 4 i 5 ze Szkoły Podstawowej nr 380 w Warszawie.

Pterozaury były największymi latającymi gadami jakie żyły na Ziemi. Najstarsze szczątki pterozaurów pochodzą sprzed 230 milionów lat przed naszą erą. Pterozaury niepodzielnie rządziły w przestworzach przez ponad 160 milionów lat. Skolonizowały wszystkie lądy i kontynenty na Ziemi. Były bardzo zróżnicowane. Obecnie wyróżniamy 60 rodzajów i 120 gatunków pterozaurów od form wielkości współczesnego wróbelka do olbrzymów, których skrzydła miały rozpiętość ponad 12 metrów, czyli więcej niż współczesne myśliwce F-16. Skrzydła pterozaurów przypominały skrzydła współczesnych nietoperzy. Były tak samo zbudowane z błony skórnej rozpiętej między palcami kończyn przednich, a bokami ciała. Pierwsze pterozaury miały szczęki pełne zębów i długie ogony. Z czasem ogony uległy skróceniu, zniknęły zęby, a paszcze stały się bardziej podobne do dziobów współczesnych ptaków. Palce stóp pterozaurów były połączone błoną pławną jak u współczesnych kaczek. Pozwalało im to na nurkowanie w poszukiwaniu pożywienia pływającego pod powierzchnią wody. Pterozaury majestatyczne w locie po wylądowaniu na ziemi poruszały się trochę niezdarnie. Wynikało to z niebotycznej długości potężnych skrzydeł, które musiały składać pionowo na pół. Poruszając się na lądzie podpierały się złożonymi skrzydłami dla zachowania równowagi, którą było im jednak ciężko utrzymać. Wszystkie pterozaury małe i duże były mięsożerne.

Te i inne ciekawostki ze świata dinozaurów były tematem konkursu wiedzy z nagrodami, który odbył się na zakończenie zajęć.