„Wiosna Pokoleń” i kwietniowe zajęcia w BD53

Powiększ obrazuczestnicy spotkania międzypokoleniowego rozmawiają przy stole, jedząc ciastka i pijąc kawę oraz herbatę

„Wiosna Pokoleń” w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53

„Wiosna Pokoleń” – hasło Międzypokoleniowego Tygodnia (kampanii łączącej wszystkich, dla których ważna jest idea integracji międzypokoleniowej i zwalczania ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek) jest bliskie również naszej bibliotece.

Dla podkreślenia wagi tego wydarzenia, 27.04.2022 r. zaprosiłyśmy do naszej placówki babcie z wnuczętami. Naszym zamiarem było, aby spotkanie przybrało formę miłej rozmowy, podczas której seniorki powspominają czasy swojej młodości, a dzieci będą się dobrze bawić. I tak też się stało. Panie przyszły w wyśmienitych humorach, emanowały energią i chętnie wspominały dawne czasy. Poprosiłyśmy, żeby przyniosły ze sobą zdjęcia, które zachęciły do powrotu w rodzinne strony, miejsca dzieciństwa, młodości, przywołały bliskie osoby… Nie zabrakło również zdjęć wnuków. Babcie z rozrzewnieniem opowiadały, który wnuczek lub wnuczka jest na zdjęciu i ile teraz mają lat oraz co obecnie porabiają…

„Wiosna Pokoleń” w BD 53 przyniosła prawdziwą wiosnę w nasze progi, a to dzięki sympatycznym gościom – naszym seniorom i ich wnukom. Spotkanie pozostawiło miłe wspomnienia w naszych sercach…

Kwiecień w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53

Kwiecień to miesiąc, który kojarzy się wszystkim z początkiem wiosny i przypadającymi w tym roku, właśnie w kwietniu, świętami wielkanocnymi.

Pierwsi goście, którzy odwiedzili nas po dłuższej przerwie, zawitali do nas już pod koniec marca (byli to uczniowie klas V i VI ze szkoły Podstawowej nr 62), a w kwietniu przybyli kolejni.

Gościliśmy dwa razy dzieci z Przedszkola „Nasz Domek” . Pięcio- i sześciolatki uczestniczyły w zajęciach dotyczących tradycji wielkanocnych, które komponują się z wiosenną aurą. Maluchy wysłuchały fragmentów książki Nele Moost „Mały kruk Skarpetka: wiosna i Wielkanoc”.

Odbyły się także dwa spotkania, których tematem były słowniki. O ich różnych rodzajach mówiłyśmy uczniom klas VIII i VI ze Szkoły Podstawowej nr 62. Dzieci wykonywały rozmaite ćwiczenia, podczas których posługiwały się właśnie słownikami (frazeologicznym, wyrazów obcych, ortograficznym, gwary młodzieżowej i innymi).

W naszych progach nie mogło zabraknąć sąsiadującego z nami i zaprzyjaźnionego Przedszkola z Serduszkiem. Cztero- i pięciolatki zapoznały się z biblioteką. Posłuchały historyjek o „Franklinie i książce z biblioteki” i „Ciekawskim George’u w bibliotece”. Obejrzały wesoły filmik o przygodach świnki Peppy i jej rodziny również w bibliotece.

Każde zajęcia z maluchami kończyły się kolorowaniem obrazków.

Na koniec kwietnia – 28.04.2022 r. – odwiedzili nas uczniowie zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 298. Tematem zajęć były polskie symbole narodowe, ze szczególnym uwzględnieniem flagi Polski. Dzieci wysłuchały opowiadania o słońcu i fladze, a także fragmentu książki Agnieszki Nożyńskiej „A to Polska właśnie… Wierszyki o naszej ojczyźnie”.

Mali goście z wielkim zapałem odśpiewali hymn Polski oraz zaprezentowali nam wiersz o fladze, który mieli wykonać na szkolnym apelu poświęconym majowym świętom. Dzieci ciekawie opowiadały o fladze, Polsce i o tym, jak rozumieją słowo „patriotyzm”.

Wszystkich, którzy uczestniczyli w spotkaniach, zachęcaliśmy do odwiedzania nas i wypożyczania książek. Mamy nadzieję, ze wkrótce spotkamy się ponownie.