Wilamowice – gra planszowa, czyli warsztaty etnograficzne w W37

Powiększ obrazWilamowice – gra planszowa, czyli warsztaty etnograficzne w W37

8 marca w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 odbyły się warsztaty na temat etnografii Wilamowic. Wilamowice to niewielkie miasteczko między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem, założone w XIII wieku przez osadników z Europy Zachodniej. Przywieźli oni ze sobą własny język wymysiöeryś – dziś jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy. Choć do czasu końca II wojny światowej wilamowski był podstawowym językiem komunikacji dla mieszkańców miasteczka, obecnie sprawnie posługuje się nim zaledwie około trzydziestu, głównie starszych, osób. Przyczyną gwałtownego spadku liczby użytkowników języka wilamowskiego były represje ze strony władz komunistycznych, które w okresie powojennym doprowadziły do usunięcia tego języka z przestrzeni publicznej na kilka dziesięcioleci i do znacznego ograniczenia międzypokoleniowego przekazu kulturowego. Obecnie w Wilamowicach prowadzone są w działania badania językoznawcze, działania animacyjne, rewitalizujące. Dzięki interdyscyplinarnej współpracy powstały nowe materiały edukacyjne, gry i zabawy, wspierające opowiadanie o wilamowskich tradycjach, zarówno najmłodszym pokoleniom Wilamowian, jak i osobom spoza miejscowości.

Prowadząca warsztaty Pani ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego wprowadziła uczestników w temat Wilamowic. Zapoznawali się oni z prezentacją multimedialną przygotowaną w ramach kompleksowego projektu #Wilamowicemówią, który powstał w celu wsparcia mieszkańców Wilamowic w ich dążeniach do zachowania i rozwoju unikalnego dziedzictwa kulturowego.

Dowiedzieli się cóż to takiego gyśtałt, jypła lub rök? Czy to coś do jedzenia? A może do ubrania? Jak powiedzieć po wilamowicku dzień dobry, kocham Cię, tak, nie, przyjaciel (skiöeekunt, yh ho dih gan, ju, ny, gyśpon)? Skąd wzięła się ludność wilamowicka w Polsce i w jaki sposób w ówczesnych czasach przemierzała drogę z Zachodniej Europy czyli terenów Holandii do naszego kraju.

Druga część warsztatów przeznaczona była na grę planszowej dotyczącą kultury i historii Wilamowic. Autorami planszówki są Jan Madejski i Karol Madaj (autor m.in. popularnej gry „Kolejka”).

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.