Wielkanocny Zajączek odwiedza BD65

Powiększ obrazWielkanocny Zajączek odwiedza BD65

W kwietniu Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 65 zorganizowała cykl świątecznych spotkań dla najmłodszych dzieci z Przedszkola nr 113. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z polskimi tradycjami wielkanocnymi. Jajka, pisanki, króliczki, koszyczki i baranki były od zawsze kojarzone z uroczystościami nadchodzących świąt.

Spotkania rozpoczynaliśmy od dyskusji, jak spędzaliśmy ten okres w zeszłym roku. Następnie po obejrzeniu prezentacji multimedialnej „Wielkanocne zwyczaje” omawialiśmy najbardziej znane polskie tradycje świąteczne. Wiosenne porządki, palmy, uroczyste śniadanie połączone z dzieleniem się jajkiem, święconki, malowanie pisanek – są w naszym kraju bardzo rozpowszechnione. Nasi sympatyczni goście doskonale sobie radzili z tematem i potrafili bez trudu wymienić świąteczne symbole. Bez trudu również odgadywali zagadki, które nie należały do najprostszych. Po quizach słuchaliśmy bajki „Pisankowy świat”, która była bardzo zabawna, a jednocześnie stanowiła instruktaż do wykonania pisanek.

Na zajęciach nie zabrakło także pracy plastycznej. Pięknie pomalowane koszyczki wielkanocne powędrowały wraz z małymi czytelnikami do przedszkoli.

Na zakończenie Zajączek Wielkanocny odwiedzający biblioteki składał dzieciom życzenia i obdarowywał je słodyczami.

W okresie przedświątecznym wielkim powodzeniem w naszej Bibliotece cieszyły się „Warsztaty wielkanocne”, na których można było zrobić różne ozdoby świąteczne. Odwiedzający nas czytelnicy wykonywali więc zachwycające świeczki metodą decoupage, ozdabiali pisanki ze styropianu stosując różne techniki zdobnicze, a także zainspirowani metodą scrapbookingu tworzyli przepiękne kartki wielkanocne 3D.

Warsztaty prowadzone były w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” realizowanego z budżetu partycypacyjnego na 2019 rok.

Życzymy wszystkim Wspaniałych Świąt Wielkanocnych!