„Wielkanoc w Polsce” – prelekcja etnograficzna w Czytelni

Powiększ obrazZdjęcie z prelekcji Wielkanoc w Polsce a

W dniu 4 kwietnia w Czytelni Naukowej nr I, odbyła się prelekcja etnograficzna którą zaprezentowała Elżbieta Piskorz-Branekova – etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej,  uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa.

Tydzień poprzedzający Wielkanoc nazywa się Wielki Tydzień i obejmuje Wielki Czwartek, który upamiętnia ostatnią kolację Jezusa z uczniami; Wielki Piątek, który uhonorowuje dzień jego ukrzyżowania; i Święta Sobota, która koncentruje się na przejściu między ukrzyżowaniem a zmartwychwstaniem.

Święta wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie. Zawsze jednak pamiętamy o tym, aby w koszyczku był: baranek – symbol Chrystusa, jajka, pisanki jako symbol nowego życia, sól, chleb, wędlina, chrzan, babka, a koszyczek ozdobiony był makatkami i bukszpanem. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.

Na zakończenie naszego spotkania przy symbolach wielkanocnych znajdujących się na stole, prowadzone były długie rozmowy i wymiana doświadczeń oraz tradycji w naszych domach.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne  i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.