Warsztaty „Wioska Świętego Mikołaja” w BD 52

Powiększ obrazWarsztaty „Wioska Świętego Mikołaja” w BD 52

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, to najbardziej pracowity czas w roku dla Świętego Mikołaja. Miliony listów spływają do niego, a ona wraz ze swoimi pomocnikami, stara się spełnić marzenia dzieci.

Naszą bibliotekę odwiedził podróżnik pani Anna Świętochowska, która miała okazję odwiedzić Laponię i przyjrzeć się fabryce prezentów oraz poznać kulturę tamtejszych mieszkańców. Na spotkaniu dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają domy Lapończyków i dowiedzieć się jak ważna jest sauna w ich życiu. Nasz podróżnik pokazał także przepiękne zdjęcia zorzy polarnej, którą można zobaczyć tylko w krajach skandynawskich. Pani Ania przyniosła ze sobą tradycyjne i bardzo ciepłe stroje, w większości zrobione ze skóry renifera lub królika. Dzieci z chęcią się w nie przebrały. Podczas warsztatów skosztowaliśmy także popularnego napoju glӧgi, czyli herbatki owocowej podawanej najczęściej z przyprawami, takimi jak cynamon, goździki czy kardamon. Niepowtarzalną okazją była możliwość zobaczenia i dotknięcia mięciutkiej skóry oraz prawdziwego poroża renifera.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły pomalować według własnych pomysłów gipsową figurkę Mikołaja.

Warsztaty zostały zrealizowane  w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019