Warsztaty frywolitkowe w WP130

Powiększ obrazWarsztaty frywolitkowe w WP130

24 października  w Wypożyczalni nr 130 o profilu pedagogicznym odbyły się  warsztaty twórcze których tematem była frywolitka igłowa.

Spotkanie poprowadziła instruktorka  pani Paulina Wojno.

Frywolitki to rodzaj delikatnej koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. W Europie były popularne w XVII-XVIII wieku na dworach szlacheckich i magnackich. Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, wstawki koronkowe i biżuteria.

Uczestnicy warsztatów poznali podstawy, jak się okazało, wcale niełatwej techniki. Zapoznali się z fachowym słownictwem stosowanym w tej formie haftu czyli np. węzły, słupki i pikotki i oczywiście ze sposobem  ich wykonywania.  Można powiedzieć, że zajęcia zakończyły się sukcesem, chociaż niektórzy mieli chwile zwątpienia. Jednak nikt się nie poddał i wszyscy wytrwale próbowali tworzyć swoje pierwsze frywolitkowe dzieła. Niestety czas nie pozwolił na stworzenie całych dzieł, które miały powstać, ale nic nie stoi na przeszkodzie dokończyć prace w domowym  zaciszu.

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.