„Warszawa za Wazów”- prelekcja w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Warszawa za Wazów”- prelekcja w Czytelni Naukowej

Dnia 14 marca w Czytelni Naukowej nr I odbyła się prelekcja varsavianistyczna na temat „Warszawa za Wazów”. Prowadzący wykład to przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.

W skrócie, poznaliśmy 80 lat panowania Wazów na ziemiach polskich. Zygmunt III Waza urodzony w roku 1566. Był synem króla Szwecji Jana III Wazy i poślubionej mu polskiej królewny Katarzyny Jagiellonki. Wybrany na polskiego monarchę w roku 1587, po śmierci Stefana Batorego. Mieliśmy okazję oglądać obraz Józefa Simmlera przedstawiający Zygmunta III jako dziecko i jego rodziców, Jana III i Katarzynę Jagiellonkę, uwięzionych na Zamku Gripsholm. Ponad to dowiedzieliśmy się, że Zygmunt III Waza interesował się rozwojem nauki i przyrodoznawstwa, jego zamiłowanie do alchemii doprowadziło nawet do niszczycielskiego pożaru na Wawelu. Zmarł 30 kwietnia 1632 roku, wkrótce po śmierci swojej drugiej żony Konstancji.

Wykład realizowany w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, który jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.