„Warszawa i wąsaci Piastowie ” w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Warszawa i wąsaci Piastowie ” w Czytelni Naukowej

W dniu 9 maja w Czytelni Naukowej nr I odbyła się prelekcja varsavianistyczna na temat wąsatych Piastów w Warszawie.

Temat rozległy i dość skomplikowany, bo ród Piastów ciągnął się przez całą Polskę. Pierwszych Piastów – mianem tym określa się członków tejże dynastii od czasów jej założycieli, aż do potomstwa Bolesława III Krzywoustego. Czasem do pierwszych Piastów zaliczane są też dzieci Bolesława VI Kędzierzawego. Według legendy wiele wieków temu na ziemiach polskich rządził okrutny władca imieniem Popiel. Po nim zaś rządy miał objąć jego syn Lestek, następnie Siemomysł, który uznawany jest za ojca Mieszka I. To wiemy na podstawie źródeł.

VI wiek po Chrystusie to początek „Mazowszan”- plemienia słowiańskiego zaliczanego do grupy Słowian zachodnich, zamieszkujące niegdyś Mazowsze nad środkową Wisłą. Nazwa ta nadal stosowana jest na określenie mieszkańców Mazowsza, obecnie głównie kojarzonego z województwem mazowieckim. W XI wieku kraina zamieszkana przez Mazowszan nazywana była po łacinie Masovia. Czersk – południe Mazowsza, całkiem dużych rozmiarów miasto do XV wieku był perłą w koronie, ale upadł po zmianie koryta Wisły. Wiele pozostałości po Piastowskich Książętach mijamy na Starym i Nowym Mieście, kiedyś bardziej zabudowanych kamienicami. A dlaczego wąsaci? – mamy pewne przypuszczenia.

Wykład varsavianistyczny, poprowadzili przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.