„Warszawa i słynni malarze” – prelekcja w Czytelni

Powiększ obraz„Warszawa i słynni malarze” - prelekcja w Czytelni

W dniu 15 października w Czytelni Naukowej nr I, odbyła się prelekcja varsavianistyczna pt. „Warszawa i słynni malarze”. Przybliżono nam znaczące dla Warszawy nazwiska tj.

Alchimowicz Kazimierz ( 1840 – 1916 ), malował obrazy historyczne, legendarne i religijne min. Najświętsza Maria Panna dla kościoła w Zakopanem, Święta Trójca dla katedry w Lublinie. Dużo prac owego malarza znajduje się w Muzeum Narodowym.

Bacciarelli Marcello ( 1731 – 1818 ). W Polsce przebywał ponad 50 lat. Wiele z jego dzieł to portrety króla Stanisława Augusta, Jana Karola Chodkiewicza, Mikołaja Kopernika, Marcina Kąckiego, Stanisława Hozjusza, Marcina Kromera i inne.

Bernardo Bellotto zwany Canaletto ( 1721 – 1780 ). Canaletto był Włochem,  w Polsce malował od 1767 r., miał pozycję nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego obrazy można oglądać w Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym.

Poznaliśmy również nazwiska takich malarzy jak Antoni Brodowski, Wojciech Gerson, Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Pia Górska, Zygmunt Kamiński, Wincenty Kasprzycki, Józef Pankiewicz i wielu innych.

Wykład varsavianistyczny poprowadzili Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017/2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy