„Warszawa i rozbuchany barok” – prelekcja varsavianistyczna w Czytelni

„Warszawa i rozbuchany barok” - prelekcja varsavianistyczna w Czytelni

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie varsavianistyczne, które odbędzie się w  Czytelni Naukowej nr I. Tematem prelekcji będzie Warszawa i rozbuchany barok.

Barok pojawił się w architekturze niemal we wszystkich krajach Europy z końcem XVI wieku lub w początkach XVII. Nazwa  pochodzi (prawdopodobnie) z języka portugalskiego i ma oznaczać nieregularność i fantazyjność formy. O baroku wydano bardzo dużo pochlebnych i niepochlebnych opinii. Uznano go za styl nie tylko godny uznania, ale wręcz za wybitne osiągnięcie na przestrzeni dziejów. Z drugiej strony mówiono, iż był on „zepsutym renesansem”. Najbardziej okazałym obiektem barokowym w Warszawie jest dwór w Wilanowie, którego wznoszenie rozpoczęło się w 1677 r.

Wykład varsavianistyczny poprowadzą przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.