„Warszawa i emocje wyścigów konnych i nie tylko” – prelekcja w Czytelni

„Warszawa i emocje wyścigów konnych i nie tylko” - prelekcja w Czytelni

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie varsavianistyczne, które odbędzie się w Czytelni Naukowej nr I. Tematem będą wyścigi konne, ale nie tylko.

Pierwsze regularne wyścigi z profesjonalnym torem wyścigowym zorganizowało w 1841 roku „Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim”. Pierwszy tor zlokalizowany był przy ul. Polnej w Warszawie, na części terenu Pola Mokotowskiego. Tor wyścigowy na Służewcu został zaprojektowany w oparciu o nowoczesne założenia i potrzeby, lecz bez wzorowania się na zagranicznych obiektach tego typu. Głównym projektantem założenia był warszawski architekt Zygmunt Plater-Zyberk (współpraca Juliusz Żórawski), który zaprojektował zespół łączący modny w latach 30. XX wieku styl funkcjonalistyczny i styl okrętowy. Założenie, bez wyraźnych dominant, składało się z dwóch torów (piaszczystego toru treningowego, położonego na osi wschód – zachód oraz głównego, trawiastego toru o długości 2200 m, na którym odbywały się wyścigi płaskie, położonego na osi północ-południe wzdłuż ul. Puławskiej) i trzech trybun.

Wykład varsavianistyczny, poprowadzą przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.