Warszawa i emocje wyścigów konnych i nie tylko – prelekcja w Czytelni

Powiększ obrazWarszawa i emocje wyścigów konnych i nie tylko – prelekcja w Czytelni

Dnia 8 kwietna w Czytelni Naukowej nr I odbyła się prelekcja varsavianistyczna na temat „Warszawa i emocje wyścigów konnych i nie tylko”. Prowadzącymi wykład byli przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.

Pierwsza gonitwa w Polsce odbyła się 17 lutego 1777 roku na trasie między Ujazdowem a Wolą, kiedy to pisarz koronny Kazimierz Rzewuski założył się z posłem angielskim Sir Charlesem Whitworthem, o to czyj koń okaże się lepszy. Klacz pisarza koronnego Kazimierza Rzewuskiego pokonała konia posła angielskiego Sir Charlesa Whitworthona. W 1817 roku utworzono pierwszą w Polsce stadninę w Janowie Podlaskim. Dyrektorem Stad i Stacji Stadnych w Królestwie Polskim został Aleksander Potocki.  Natomiast w 1841 roku powołano do życia Towarzystwo Wyścigów Konnych Królestwie Polskim, którego prezesem został Zygmunt Kurnatowski. Na budowę  toru wyścigowego wybrano tereny Wojennego Pola Mokotowskiego. Pierwsze wyścigi odbyły się 20 i 21 czerwca 1841 roku. Wzięło w nich udział 19 koni, które rywalizowały ze sobą w 4 gonitwach.

Wykład zrealizowany został w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, który jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.