W podróż przez Tuwę – prelekcja podróżnicza w W64

Powiększ obraz

W podróż przez Tuwę, Buriację i Mongolię zabrała nas 22.05.2019 r. w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 pani Monika Radzikowska – z zawodu archeolog, z zamiłowania podróżniczka. Wędruje z plecakiem po Polsce i świecie. Podróżuje różnymi środkami transportu, często autostopem. W drodze spotyka ciekawych i życzliwych ludzi, którzy bez problemu udzielają gościny i noclegu zmęczonym wędrowcom.

Tuwa jest republiką autonomiczną w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. To kraj pierwotnej przyrody, jurt (namiotów pokrytych skórami lub wojłokiem), szamanów i śpiewów gardłowych w niezwykły sposób opisujących tę przyrodę. Życie ludzi niewiele się tu zmieniło. Nadal zajmują się łowiectwem, wędrują po stepie z jurtami i czczą duchy przodków.

Warto wybrać się nad Jezioro Bajkał, najgłębsze i najstarsze jezioro na świecie, położone w Republice Buriacji. Wyglądem przypomina morze, przez Buriatów nazywane „Świętym Morzem”. Największą wyspą Bajkału, zamieszkałą przez Buriatów, jest wyspa Olchon. Piesczanaja to jedna z wiosek tejże wyspy. Turystów przyciąga do niej zjawisko śpiewających piasków, dźwiękiem przypominające szczekanie, gwizdanie lub jęk przeradzający się w łoskot. Są to według świadków dźwięki dziwne i przerażające. Taki efekt dźwiękowy daje wiatr przenikający przez wydmy. Zjawisko to można usłyszeć głównie w spokojne wieczory, będące następstwem wietrznego dnia.

Dziękujemy Pani Monice Radzikowskiej za podzielenie się z nami bogatymi wrażeniami z podróży i życzymy kolejnych wypraw w ciekawe zakątki świata.

Spotkanie zrealizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.