„W kręgu powieści historycznej” – spotkanie autorskie z Piotrem Tymińskim w W60

Powiększ obraz„W kręgu powieści historycznej” - spotkanie autorskie z Piotrem Tymińskim w W60

24 września w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 odbyło się spotkanie autorskie promujące trzecią już powieść historyczną Piotra Tymińskiego pt. „Lwowski Ptak”. Piotr Tymiński z wykształcenia historyk rozpoczął wieczór od przedstawienia tła historycznego – Obrony Lwowa w 1918 roku. Przypomniał zebranym, jak wyglądało miasto w okresie po I wojnie światowej oraz opowiedział o relacjach polsko-ukraińskich w okresie międzywojennym.

Powieść „Lwowski Ptak” została napisana dla uczczenia pamięci setek lwowskich dzieci, które w listopadzie 1918 roku chwyciły za broń, pragnąc bronić ojczyzny. Główną bohaterką jest piętnastoletnia Tosia, która chcąc wziąć udział w obronie ukochanego miasta, przebiera się za mężczyznę, ścina włosy i pod przybranym imieniem Hipolit dostaje się do liniowych oddziałów. „Lwowski Ptak” to poruszająca opowieść o wielkim patriotyzmie, odwadze i poświęceniu.

W dalszej części spotkania Piotr Tymiński nawiązał do swoich dwóch wcześniejszych książek „Wołyń. Bez litości” i „Przybysz”. Publiczność chętnie zadawała autorowi pytania dotyczące okoliczności powstania powieści. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek z dedykacją od autora. Czekamy na kolejną czwartą powieść Piotra Tymińskiego, która już w przygotowaniu.

Spotkanie odbyło się w ramach Warszawskich Dni Seniora 2019.