„Tradycyjna kuchnia chłopska” wykład etnograficzny w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Tradycyjna kuchnia chłopska” wykład etnograficzny w Czytelni Naukowej

W dniu 14 lutego w Czytelni Naukowej nr I, odbyła się prelekcja etnograficzna „Tradycyjna kuchnia chłopska”, którą przedstawiła Elżbieta Piskorz-Branekova, etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej, uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa.

W jadłospisie podstawą w kuchni chłopskiej były potrawy mączne, kasze, jaja, mleko. W większej części kraju mięso i jajka przeznaczone były przede wszystkim na handel. Przyrządzano je co najwyżej, gdy ktoś w rodzinie zachorował, albo trzeba było podjąć ważnego gościa, np. księdza po kolędzie. Jedzenie miało przede wszystkim nasycić. Codziennym wiktem były pokarmy zbożowe – chleb i kasze. Jeśli był urodzaj, to chleb wypiekano raz na tydzień lub dwa. Wiejski chleb najczęściej pieczono z mąki żytniej, białe pieczywo jedzono od święta. Powszechne też były podpłomyki, czyli placki z chlebowego ciasta. Codzienne jadano też zupy: polewki, bryje (zupy z rozgotowanej mąki lub kaszy z dodatkami) i barszcze. Barszczem nazywano długo każdą zupę o kwaskowatym smaku. Poza tym dietę uzupełniały rośliny strączkowe takie jak: bób, fasola, soczewica, wykorzystywano też w kuchni brukiew, pasternak, marchew, rzepę. Po wykładzie, można było zakosztować pajdę chleba ze smalczykiem i ogórkiem, oraz suszone owoce.

Przepisy kuchni kujawskiej (zebrane przez Bożenę Szelągowską):

Breja
„Zagotować wodę, wsypać do niej około 0,5 kg mąki, mieszać mątewką, żeby nie potworzyły się grudki. Wlać na miskę i rozciągnąć masę po całej jej powierzchni. Na środek wlać usmażoną słoninę, roztopione masło lub gęsi smalec.”

Ciszka
Kasza gryczana, ziemniaki, cebula, słonina, przyprawy (sól, pieprz, majeranek)
Kaszę ugotować na sypko. Dodać do niej surowe, tarte ziemniaki i tartą cebulę, doprawić do smaku. Masę wymieszać i napełnić nią płócienne woreczki o średnicy 10 cm, końce zawiązać. Woreczki włożyć do wrzącej, osolonej wody i gotować około 30 minut. Po ugotowaniu woreczki z farszem studzić przez 5 minut w zimnej wodzie. Po ostudzeniu wyjąć farsz z woreczków (wycisnąć) pokroić na grube plastry, podsmażyć na słoninie z cebulą.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.