Spotkanie autorskie z Marleną Rytel promujące książkę „Kiedy znów zaświeci słońce”

Powiększ obrazSpotkanie autorskie z Marleną Rytel

15 lutego w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37 odbyło się spotkanie autorskie z Marleną Rytel promujące książkę „Kiedy znów zaświeci słońce”.

Autorka debiutowała w 2016 r. książką dla najmłodszych „Sebastian i przyjaciele”. Pod koniec 2017 r. ukazała się jej następna książka dla dzieci „Potworna Michasia”.

W kameralnym klimacie dowiedzieliśmy się w jaki sposób autorka tworzy swoje książki. Skąd pomysł na książkę z tak trudną tematyką. To bardzo odważne po książkach dla dzieci zaproponować coś dla dorosłych i to jeszcze w takiej tematyce. Autorce się to opłaciło. Marlena Rytel nie boi się trudnych tematów. Wywołuje skrajne emocje. Może czasami tak trzeba, abyśmy rozejrzeli się wokół siebie a nie koncentrowali tylko na sobie. Zwykle myślimy, że trudne sytuacje nas nie dotyczą. Czy naprawdę?

Historie opisane w książce dotyczą bardzo ważnych i trudnych tematów. Mamy tu opowieści
o biernym i sfrustrowanym alkoholiku, takim wiecznym Piotrusiu Panie. O uzależnionej od alkoholu żonie i matce, która w dzieciństwie została haniebnie wykorzystana przez własnego ojca. O samotnej dziewczynie, która straciła wcześnie oboje rodziców i musi zamieszkać
z oschłą ciotką. W świecie tych osób przemoc zaczyna się od drobnych gestów, a jak się zakończy dowiecie się z książki. Historie te zaczynają się wzajemnie przenikać. Czytelnik może się przekonać do czego może prowadzić relacja oprawcy i ofiary. Jak może zniszczyć życie człowieka. Co ciekawe autorka nie ocenia. To pozostawia czytającemu. A te są tak poruszające, że wywołują gniew, złość, smutek i płacz.

„Nie osądzaj człowieka po jego przeszłości, liczy się teraźniejszość”

Ten cytat pojawia się kilka razy. Pamiętajmy, że naokoło nas mogą znajdować się takie osoby jak Zdzisław, Barbara, Katarzyna, Patrycja czy Agnieszka. Rozejrzyjmy się. Są tacy ludzie
i takie sytuacje. A życie potrafi być jak kaktus. Kłujące. Ale też piękne. Tylko miejmy do niego dystans. A może nie będziemy tak cierpieć. Czy po takiej traumie jaką przeżyli bohaterowie można nowo ułożyć sobie życie. Jak bardzo trzeba być silnym. Czy słońce zaświeci dla każdego?

Wokół tych tematów na spotkaniu wywiązała się energiczna dyskusja, ale nie tylko tych. Często schodziła także inne tematy.

Dziękujemy Autorce za przyjęcie zaproszenia i prezent w postaci książki z dedykacją dla czytelników Biblioteki, a osobom przybyłym na spotkanie za obecność.

Fotorelacja ze spotkania poniżej.