Spotkanie autorskie z Arturem Pacułą w BD52

Powiększ obrazPan Artur Pacuła mówi do mikrofonu do młodzieży podczas spotkania w bibliotece. Obok pana Pacuły siedzi pani bibliotekarka, która moderuje rozmowę z autorem.

Piątek 13 maja wcale nie był pechowy. Wprost przeciwnie – tego dnia odwiedził Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 52 pan Artur Pacuła – autor znakomitego cyklu książek dla młodzieży o młodych poszukiwaczach skarbów, w którego skład wchodzą powieści: „Gdzie jest korona cara?”, „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” „Gdzie jest skrytka generała Grota?”, „Gdzie jest dukat króla Zygmunta?”, „Gdzie jest dziewczyna z nutami?”.  Pan Pacuła jest też autorem cyklu książek historycznych o polskim inżynierze Konstantym Dobrowolskim.

Autor był wielokrotnie nagradzany w konkursach literackich między innymi przez fanów twórczości Zbigniewa Nienackiego w plebiscycie na najlepszą samochodzikową książkę.

W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie: ze Szkoły Podstawowej nr 277 im. Elizy Orzeszkowej oraz ze Szkoły Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera.

Podczas spotkania porozmawialiśmy o powodach, dla których autor akcję swoich książek osadził na Zamku Czocha, na Śląsku, Warmii, Warszawie czy w Małopolsce. Rozmawialiśmy także o inspiracjach literackich, pasjach i zainteresowaniach autora, o pierwszych recenzentach jego powieści,  powodach, dla których pisze książki oraz o pierwowzorach postaci przez niego stworzonych. Pojawił się też temat planów literackich autora.

Pan Artur Pacuła jest znakomitym mówcą, który doskonale opisuje sprawy młodych ludzi zatem także potrafi młodzież zainteresować ciekawymi spostrzeżeniami. Stąd też spotkanie obfitowało w wiele interesujących tematów i przebiegło w przemiłej atmosferze. Na koniec przyszedł oczywiście czas na składanie autografów przez autora na egzemplarzach jego książek oraz na wspólne zdjęcia z uczestnikami spotkania autorskiego.

Wkrótce wakacje a powieści naszego gościa są doskonale osadzone w topografii Polski. Zapraszamy do ich wypożyczania i wakacyjnych wędrówek śladem bohaterów pana Pacuły: Moniki, Ali, Igora i Mirasa oraz ich nauczyciela Marcina Krygiera zwanego bossem. Dla chętnych polecamy rozwiązanie  krzyżówki, która powstała w oparciu o jedną z książek pana Artura Pacuły. A autorowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy, że zechciał nas odwiedzić.