Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską w W29

Powiększ obrazSpotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską w W29

W dniu 11.09.2019 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 29 przy ul. Rembielińskiej 6a odbyło się spotkanie autorskie z panią Ałbeną Grabowską, autorką powieści:  „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, „Coraz mniej olśnieni”, „Lot nisko nad ziemią”, „Lady M.”, „Ostatnia chowa klucz”, „Kości proroka”, „Nowy świat”, cykli „Stulecie Winnych” oraz „Alicja w Krainie Czasów”.

Pani Ałbena zaczęła swoją przygodę z pisaniem od napisania dla swoich dzieci wspomnień związanych z Bułgarią pt. „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Książka jednak nie trafiła do szuflady lecz została wydana i cieszyła się dużą popularnością wśród czytelników. Później syn Pani Ałbeny poprosił o napisanie książki dla niego i tak powstał cykl dla dzieci o przygodach Julka i Mai. Potem powstały kolejne książki dla dorosłych. Pisarka nie jest wierna jednemu stylowi literackiemu. W jej dorobku możemy znaleźć takie gatunki jak powieści obyczajowe, historyczne, kryminalne, szpiegowskie, sagi rodzinne a jej najnowsza książka Nowy świat to fantastyka dla młodzieży.

Uczestników spotkania najbardziej ciekawiła saga „Stulecie Winnych”. Autorka opowiedziała jak powstała książka, jak doszło do jej zekranizowania, czy ma wpływ na powstawanie scenariusza? Nie każdy wie, że Pani Ałbena zarówno w pierwszej jak i w drugiej serii serialu (który już wkrótce pojawi się w TVP) zagrała epizod. Przedstawiła swoje wrażenia z planu filmowego.

Nie uniknęliśmy również tematów osobistych. Autorka opowiedziała o swoich korzeniach bułgarskich, o tym  jak poznali się Jej rodzice, o wakacjach spędzanych u babci w Bułgarii, dlaczego wybrała zawód lekarza i zrobiła specjalizację z neurologii. Troszkę też opowiedziała o swoich dzieciach.

Niedługo ukaże się najnowsza powieść Pani Ałbeny Grabowskiej pt. „Matki i córki”.

Bardzo dziękujemy Pani Ałbenie Grabowskiej za przyjęcie naszego zaproszenia i podzielenia się z nami swoimi przeżyciami.

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżet partycypacyjny na rok 2019.