Spacer po Targówku Fabrycznym

Powiększ obrazSpacer po Targówku Fabrycznym

13 października odbył się spacer po Targówku Fabrycznym. Spacer zorganizowany został przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy we współpracy z Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Radą Osiedla Targówek Fabryczny oraz Stowarzyszeniem Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka”, w ramach projektu pt. „Tanecznie i spacerowo na Targówku Fabrycznym”. Środki finansowe na jego realizację pozyskane zostały z Funduszu Animacji Kultury 2019.

Zaprosiliśmy na spacer w miejsce niezwykłe. Osiedle, które bardzo mocno jest, choć go prawie nie ma. Mnóstwo na Targówku Fabrycznym zaskakującej historii i ciekawych śladów, jakich nie znajdziemy w żadnym innym zakątku naszej Dzielnicy. Działał tu dziewiętnastowieczny przemysł, miały miejsce krwawe walki, bywali znani artyści. Dawno temu najpierw budowano tu metro, później wysiedlono prawie wszystkich mieszkańców. Kaplica, która miała zniknąć niemal natychmiast, niedawno obchodziła stulecie istnienia…

Finał spotkania nastąpił w Centrum Kultury i Aktywności przy ul. Siarczanej 6, gdzie zaprosiliśmy uczestników do obejrzenia starych zdjęć Targówka oraz na słodki poczęstunek.

Po Targówku Fabrycznym oprowadzał i o tym wciąż jeszcze nieodkrytym miejscu opowiadał Pan Krzysztof Gajda, varsavianista ze Stowarzyszenia „Kolejka Marecka”.

Dziękujemy za wspólne spacerowanie.  Jednocześnie udział w spacerze mógł dostarczyć wiedzy, która przyda się uczestnikom Gry Miejskiej po Targówku Fabrycznym, która odbędzie 26 października.

Serdecznie zapraszamy!