„Skarpeciaki, czyli opowieści z recyklingu” w W98

Powiększ obraz„Skarpeciaki, czyli opowieści z recyklingu” w W98

9 maja Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 odwiedziły skarpeciaki. Przyprowadziła je pani Natalia Leszczyńska – aktorka, lalkarka, pedagog teatru, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Centrum Kształcenia Nauczycieli. Członkini grupy animacyjno-teatralnej „I co było dalej?”.

Skarpeciak jest to pacynka stworzona ze zrecyklingowanej skarpety. Może mieć oczy z guzików albo styropianu, sznurkowy wąsik, filcowe zęby… Każda ma inny wyraz twarzy, inny głos i inny charakter.

Pani Natalia przedstawiła uczestnikom warsztatów – dorosłym, jak i dzieciom – skarpeciaki stworzone przez siebie i swoją córkę, a następnie zachęciła ich, by sami przygotowali własne pacynki. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy przy użyciu koronek, koralików, cekinów, czarodziejskiej chmury, tektury, kleju i innych materiałów, pamiętając że każdy szczegół może zaważyć na grymasie twarzy, a przez to także charakterze tworzonej przez siebie postaci.

Kiedy wszystkie te pacynki były już gotowe, nadszedł czas na chwilę zabawy – animacji lalkami. Każdy mógł sam zadecydować, co powie i zrobi jego skarpeciak.
Razem z uczestnikami zajęć dziękujemy pani Natalii za podróż do czarodziejskiej krainy skarpetek!

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.