Satyryczny „Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

Powiększ obrazSatyryczny „Czwartek poetycko-muzyczny” w Czytelni Naukowej

24 października w Czytelni Naukowej nr I, odbył się „Czwartek poetycko-muzyczny” z udziałem gościa specjalnego Marka Majewskiego – śpiewającego poety, satyryka, felietonisty, wieloletniego artysty kabaretów „Pod Egidą” i „60 minut na godzinę”.

W latach 1990 – 2008 był współautorem politycznych szopek noworocznych emitowanych w Telewizji Polskiej. Jego teksty były publikowane na łamach tygodników „Wprost”, „Newsweek” i dziennika „Polska”. Współpracował z Programem III Polskiego Radia jako autor i prezenter cyklu „W poszukiwaniu straconego sensu”.

W dorobku autorskim Marka Majewskiego znajdują się m.in. płyty „Piosenki dziecinne” (1998), „Czasy lewej kasy” (2005), „Szantyryk szantymentalny” (2008), „Tylko z gitarą” (2011), „Lepiej” (2018). Marek Majewski jest również autorem książki „Pies też człowiek, czyli wiersze psubrata” (2010) oraz wielu piosenek, wierszy i bajek dla dzieci, drukowanych kiedyś w „Świerszczyku”, a obecnie m.in. w szkolnych podręcznikach do języka polskiego. W telewizyjnym programie dla dzieci „Ciuchcia” stworzył postać Pana Poety. Od kilkunastu lat jest aktywnym uczestnikiem festiwali szantowych i żeglarskich imprez muzycznych. Od 1996 roku prowadzi w Warszawie własną scenę kabaretową pod nazwą „Kabaretowa Scena Przyjaciół Marka Majewskiego”, skupiającą czołowych polskich artystów kabaretu, teatru i estrady. Jako autor, reżyser i konferansjer występował m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Szwecji, Izraelu i we Włoszech.

Podczas występu artysta zaprezentował piosenki ze swojej najnowszej płyty „Lepiej”,a także kilka starszych ballad oraz piosenek kabaretowych. Widownia rześko reagowała i wspólnie z artystą śpiewała refreny utworów.

Koncert poprzedziła prezentacja wierszy dwóch pań z Grupy Poetyckiej Akant – Danuty Chyły i Anny Wiktorzak, które przedstawiły wybrane utwory własnego autorstwa.

Zwyczajem już jest, że wieczór rozpoczynamy od krótkiego występu artystycznego prowadzącego Jacka Gutrego, a zarazem śpiewającego autora, laureata festiwali piosenki poetyckiej i autorskiej, od kilku lat co roku prowadzącego koncerty konkursowe odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.