„Samograje” i  Dzień Dziecka w W98

Powiększ obraz„Samograje” i Dzień Dziecka w W98

Początek czerwca w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 obfitował w atrakcje dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Dla naszych gości przygotowaliśmy zadanie – poszukiwanie zaginionych w bibliotece zabawek oraz wesołe kolorowanki, a nasza Wolontariuszka Zosia stworzyła bajkowe quizy, po rozwiązaniu których na dzieci czekały nagrody.

Także z okazji Dnia Dziecka – 5 czerwca po raz kolejny Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 przy ul. Kondratowicza 23 odwiedziła pani Natalia Leszczyńska – aktorka, lalkarka, pedagog teatru, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Centrum Kształcenia Nauczycieli. Członkini grupy animacyjno-teatralnej „I co było dalej?”.

Na początku zajęć uczestnicy porozmawiali na temat zagadnień rytmiki i dynamiki utworu, o tym skąd wydobywa się dźwięk i jakie odgłosy słychać dookoła nas. Próbowaliśmy spośród dźwięków wydobywających się z pobliskiej budowy metra wyłonić i nazwać konkretnie skąd pochodzą.

Następnie dzieci stworzyły swój pierwszy instrument – „szpilkofon” – powstały z połączenia szpilki i ołówka. Instrument ten wydawał kosmiczne dźwięki gdy uderzano nim np. o drewnianą powierzchnię. Kolejnym etapem zajęć było wspólne wykreowanie z materiałów recyklingowych: stelażu od abażuru, łyżek, podkładek, blaszek, gwoździ oraz sznurka, instrumentu o tajemniczej nazwie „nietypowiec”. Dziecięce rączki stworzyły także „strunowiec” – do zbudowania którego posłużyły dętka od roweru, pudełko oraz plastikowe doniczki.

Zwieńczeniem inspirujących i bardzo ciekawych warsztatów było wspólne opowiadanie bajki zilustrowanej dźwiękami ze zbudowanych przez dzieci instrumentów.

Warsztaty zrealizowano w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.