„Rynek Starego Miasta- opowieści kamienic ” – prelekcja w Czytelni

Powiększ obraz„Rynek Starego Miasta- opowieści kamienic ” - prelekcja w Czytelni

Dnia 6 czerwca w Czytelni Naukowej nr I odbyło się spotkanie varsavianistyczne pt. „Rynek Starego Miasta – opowieści kamienic”.

Przez wieki Rynek Starego Miasta bardzo się zmieniał, ale oprócz jego wymiarów i ilości kamienic 39 – prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metrów. Kamienice przechodziły w różne ręce właścicieli. Pożar w 1607 roku zniszczył gotycki Rynek Starego Miasta. Do roku 1784 kamienice określane były jedynie nazwami utworzonymi od imion lub nazwisk właścicieli, szczególnie tych, którzy wznieśli dany budynek albo go przebudowali, ewentualnie od godeł kupieckich lub zdobienia fasady kamienice.

W latach 1949–1953 budynki zostały pieczołowicie zrekonstruowane z użyciem ocalałych elementów kamieniarskich. Obecnie rynek jest zamknięty dla ruchu kołowego i stanowi miejsce niedzielnych spacerów i wycieczek, a także okolicznościowych imprez i koncertów. Kamienice przy rynku przeznaczono na placówki muzealne, kulturalne, sklepy, stylowe kawiarnie i restauracje. I jak legendy głoszą w niektórych duchy przeszłości przebywają do dzisiaj.

Wykład varsavianistyczny prowadzili przewodnicy warszawscy Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017-2019”, współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.