„Restauracje i handelki dawnej Warszawy” – prelekcja w Czytelni Naukowej

Powiększ obraz„Restauracje i handelki dawnej Warszawy” - prelekcja w Czytelni Naukowej

W dniu 15 października w Czytelni Naukowej nr I, odbyła się prelekcja varsavianistyczna pt. „Restauracje i handelki dawnej Warszawy”. W 1810 roku kamienica przy Rynku Starego Miasta pod adresami Rynek 27 i Piwna 44  stała się własnością kupieckiej rodziny Fukierów i od tamtej pory mieści się tam popularna winiarnia, a w piwnicach składy winne „tokaje”.  A popularne flaki w Warszawie generalnie pojawiły się za sprawą Włochów, którzy serwowali tę potrawę w swoich restauracjach. Rynek cukierniczy również wszczęli w Warszawie Włosi w XIX wieku, a następnie przejęli rynek Szwajcarzy  i  znakomity ród A.K. Blikle – warszawska firma cukiernicza. Została założona 11 września 1869 roku przez Antoniego Kazimierza Bliklego. Od samego początku istnienia firmy lokal znajdował się na Nowym Świecie 31, a (obecnie 35), gdzie podawano znakomite pączki i do dziś się to robi. Antoni Kazimierz rozpoczął praktykę cukierniczą w wieku 14 lat w pierwszej z cukierni Semadenich, u Kaspra Semadeniego w Łomży (również z pochodzenia Szwajcara). W Warszawie jako starszy cukiernik pracował u cukiernika warszawskiego Michalskiego. Miejsce to stało się wkrótce ogromnie popularne wśród warszawiaków. Pełniło również nieformalną rolę „giełdy aktorów”.

Przy okazji warto wspomnieć kilka nazw lokali, gdzie bywali warszawiacy – lokal nocny Restauracja „Oaza” przy ul. Wierzbowej, cały lokal zdobiło malarstwo; Café Arizona przy Wierzbnej, tu grali jazz ciemnoskórzy; przy ul. Focha 10 w 1939 roku u „Hergrzewa” pobito rekord biesiady (48 godz.);  przy Królewskiej 11 w „Złotej Kaczce”  mieściła się gospoda przerobiona i prowadzona przez hrabinę Zofię Raczyńską po mężu Arciszewską, bywały tu figury ministerialne na pokazach, wystawach, a oprawą muzyczną zajmował się m.in. Witold Lutosławski; w cukierni „Kolorowa” przy Brackiej 1 w typowym lokalu młodzieżowym bito rekordy w jedzeniu tanich pączków.

Ciekawy wykład varsavianistyczny poprowadzili  Paweł Łoś i Monika Demczyńska ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka” w ramach projektu „Warszawa też jest Seniorką 2017/2019”, współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.