Przebywając w Tajlandii trzeba przestrzegać kilku zasad obowiązujących w tym azjatyckim kraju. Poznały je dzieci z Przedszkola nr 18, które uczestniczyły w warsztatach „Rajska Tajlandia” w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52.
Jedną z podstawowych reguł jest obowiązek zdejmowania obuwia przed wejściem do domu, szkoły czy przedszkola, takie zachowanie wyraża szacunek do gospodarza czy właściciela tych budynków. Dzieci mogły także przećwiczyć tajskie powitanie, i nie chodzi tu o podanie ręki. W Tajlandii witając się należy zrobić ukłon i powiedzieć sà-wàt-dee. Kolejną ciekawostką jest ogromny szacunek do pieniędzy, z racji tego, iż na pieniążkach widnieje podobizna króla Tajlandii. Tajscy mnisi należą do grona osób nietykalnych. Każdy chłopiec zostaje mnichem minimum przez tydzień. Na naszych zajęciach również jeden z chłopców stał się mnichem, założył tradycyjny pomarańczowy strój i wyciszył się, na całe szczęście obyło się bez golenia głowy na łyso 😉 Kolejnym punktem warsztatów było przebranie się w kolorowe sarongi i poznanie tajników masażu tajskiego. Nasz podróżnik przyniósł ze sobą wiele przyrządów do masażu oraz pokazał kilka metod masowania ciała. Na zdjęciach mali uczestnicy spotkania mogły zobaczyć kobiety z plemienia Karen, słynne „Długie Szyje”. Mieszkanki tego plemienia zakładają na szyje metalowe obręcze, jedni mówią że dla urody, inni dla ochrony przed atakiem tygrysa. Prowadząca wspólnie z dziećmi, ubranymi w sarongi, zatańczyła tradycyjny tajski taniec a następnie zagrała na bębnach z górskiego plemienia Karen. Na zakończenie warsztatów dzieci dostały pamiątkę w postaci pieczęci z wizerunkiem tygrysa.
W świat mnichów, masażu tajskiego i pięknych krajobrazów wprowadziła nas podróżniczka pani Paulina Daniluk.
Działanie było zrealizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.