Przez Tybet i Himalaje – warsztaty podróżnicze w BD52

Powiększ obrazPrzez Tybet i Himalaje – warsztaty podróżnicze w BD52

Na wyprawę na „dach świata” i spotkanie z podróżnikiem panią Anną Świętochowską w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 w dniu 22.10.2019 roku przybyła grupa dzieci z Przedszkola nr 18.

Nasz gość opowiedział i pokazał maluchom jak wygląda życie w miejscu, w którym przez 10 miesięcy leży śnieg oraz jak wyglądają drogi wśród pasm górskich. Dzieci dowiedziały się po co ludzie rozwieszają linki z kolorowymi flagami wysoko w górach oraz czym jest stupa. Jak ważny jest jak? Gra słów? Nie. Jak to ogromny zwierzak przypominający żubra, który występuje w rejonie Himalajów, bez którego Tybetańczykom bardzo ciężko by było żyć. Dzieci wraz z naszym podróżnikiem zastanawiali się i dyskutowali nad istnieniem legendarnego Yeti. Jak wygląda? Czy jest zły czy dobry? Czy „Wielka Stopa” jest niebezpieczna? Największe zainteresowanie wzbudziły instrumenty muzyczne oraz dźwięk gongu, który w dawnych czasach ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję przymierzyć tradycyjne stroje z Nepalu i Tybetu oraz wykonać papierowy lampion.

Działanie było zrealizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.