Przed wakacjami w BD 53

Powiększ obrazdzieci siedzą przy stolikach i wykonują pracę plastyczną

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 ostatnie miesiące przed wakacjami były wypełnione spotkaniami z dziećmi z przedszkoli: „Z Serduszkiem”, „Pod Zielonym Listkiem”, „Pod Wesołą Truskaweczką” i „Bajlandia”. Zawitali do nas też uczniowie z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 206 i z klasy czwartej KJ Szkoły Wspierania Rozwoju przy ulicy Toruńskiej.

Część zajęć odbyła się w ramach obchodzonego w maju XIX Tygodnia Bibliotek, którego tegorocznym przesłaniem było m.in. włączanie najmłodszych (przedszkolaków i uczniów edukacji wczesnoszkolnej) w świat książki i biblioteki. W związku z tym przeprowadziłyśmy wiele zajęć bibliotecznych, podczas których chciałyśmy pokazać dzieciom, jak ważna w życiu każdego z nas jest książka i jak istotną rolę odgrywa w rozwoju człowieka, a także ile może dostarczyć przeżyć i emocji oraz jak wpływa na wyobraźnię dziecka i na jego dojrzałość szkolną. Dzieci wysłuchały historii o Ciekawskim George’u, Kici Koci w bibliotece oraz Franklinie i książce z biblioteki. Zapoznały się z magiczną opowieścią Katarzyny Bielińskiej pt. „Góra Mądrości”.

W maju przypada Dzień Rodziny. My także go uczciłyśmy. Z tej okazji dzieci zapoznały się z Basią – bohaterką książek Zofii Staneckiej („Basia i gotowanie”, „Basia i bałagan”) oraz z rodziną uroczych Treflików.

Przed wakacjami, gdy pogoda dopisze, wyjeżdżamy na różne – dalsze i bliższe – wycieczki, np. do lasu, nad wodę. Jednak w takich malowniczych miejscach trzeba uważać m.in. na różne rośliny. Dlatego też w maju przeprowadziłyśmy cykl zajęć, podczas których bohater – rezolutny Fenek (z książki Magdaleny Grucy  pt. „Trujące rośliny”) – przestrzegał przed ładnie wyglądającymi, ale trującymi roślinami. Sam doświadczył, jak to jest, gdy zje się owoc, który może zaszkodzić, a wygląda na bardzo smaczny…
Dzieci dowiedziały się także, jak różne zwierzęta maskują się, stają niewidoczne, wtapiając w środowisko przyrodnicze, w którym żyją. Nawet Kubuś Puchatek i jego przyjaciele pozazdrościli kameleonowi i próbowali tak zrobić (o tym czytaliśmy w książce Jamie Simons  pt. „Kto się chowa?”).

W maju spotkaliśmy także bohaterów wymyślonych przez tegoroczną patronkę roku – Marię Konopnicką. Mamy na myśli, oczywiście, krasnoludki. Przedszkolaki przypomniały sobie opowiadanie „Jak krasnoludki szukały wiosny”.

Wesoła grupa chłopców ze Szkoły Wspierania Rozwoju przypomniała sobie trzy magiczne słowa (proszę, dziękuję, przepraszam), które były bardzo ważne w opowieści „Trzy słowa”, pochodzącej ze zbioru Beaty Andrzejczuk pt. „Nowe opowiastki familijne, czyli pół godziny dla rodziny”. Porozmawialiśmy także o kulturze osobistej i ulubionych książkach uczniów.

Ważnym wydarzeniem był również Dzień Mamy. Z okazji tego pięknego święta dzieci zapoznały się z „Naszą Mamą czarodziejką” Joanny Papuzińskiej.

Nie zabrakło również tematyki prozdrowotnej. Z grupą czterolatków poruszyłyśmy temat zdrowego odżywiania i bardzo ważnej piramidy – piramidy żywienia.

W czerwcu świętowaliśmy bardzo ważny dzień – Dzień Dziecka. Mówiliśmy o prawach, jakie ma każde dziecko, niezależnie w jakim zakątku Ziemi mieszka. Ponownie spotkaliśmy ciekawą świata Basię. Tym razem poznaliśmy jej nowego kolegę, który pochodził aż z Haiti („Basia i kolega z Haiti”). Zapoznaliśmy się także z dziećmi, które swoją postawą, mądrością, kierując się chęcią pozostawienia po sobie czegoś dobrego, ulepszyły nasze życie. Ich portrety znajdują się w książce Karoliny Grabarczyk pt. „I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach”.

23 czerwca przypada Dzień Taty. Z okazji tego wyjątkowego dnia poznaliśmy różnych tatusiów: tatę małego wilczka z książki Sabine Bohlmann pt. „Tatusiu, czy dziesięć to dużo?”, tatę Oli z serii książek Thomasa Brunstroma, a utwór Pauliny Dobrzańskiej „Rozmowa o miłości”, który wybrzmiał podczas jednego z naszych ostatnich przed wakacjami spotkań, można czytać dzieciom zarówno z okazji święta Mamy, jak i Taty. Zachęcamy do zapoznania z nim.

Każde zajęcia miały oprawę plastyczną. W zależności od tematyki, dzieci wykonywały kolorowe kwiatki, krasnala na patyku, bukiet kwiatowy, słoneczko, którego promieniami były wycięte z papieru dłonie dzieci; kolorowały obrazki, projektowały okładkę swojej książki.

W maju odwiedziłyśmy z teatrzykiem Kamishibai przedszkole „Pod Zielonym Listkiem”.

Dwa ostatnie miesiące przed wakacjami były bardzo pracowite. Teraz czas na odpoczynek.
Mamy cichą nadzieję, że podczas letniego wypoczynku dzieci będą nas odwiedzały i wypożyczały książki, które umilą im ciepłe, wakacyjne dni z bliskimi.

Miłych wakacji!