Projekt „Partnerstwo instytucji rozwijających wolontariat na rzecz społeczności lokalnych” w BD12

Powiększ obrazmłodzież i Agnieszka Kazała

Projekt „Partnerstwo instytucji rozwijających wolontariat na rzecz społeczności lokalnych” realizowany był w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 od września 2021 r. do końca grudnia 2021 r.

Partnerem projektu było CXXXVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana. Działanie finansowane było ze środków Zespołu Rozwoju Wolontariatu działającego w strukturze Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

W ramach realizacji projektu młodzież uczestniczyła w kilku spotkaniach, które odbywały się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12. Podczas spotkań omawialiśmy propozycje realizacji działań, pomysły na scenariusze i nagrywaliśmy filmiki o bibliotece oraz wywiady z lokalnymi pisarzami: Panią Agnieszką Kazałą i Panem Wojciechem Widłakiem.

Kulminacyjnym punktem projektu było spotkanie podsumowujące, podczas którego dokonaliśmy próby ewaluacji projektu. Podczas rozmowy młodzież zgodnie przyznała, że projekt był okazją do nauczenia się nowych rzeczy, m.in. nagrywania i montażu filmików, organizacji pracy, działań w grupie i pracy w projekcie. Co najważniejsze – potwierdziła chęć realizacji innych, podobnych działań w bibliotece i kontynuacji nagrywania filmików.

Niewątpliwym rezultatem projektu jest nowoczesne wyposażenie naszej biblioteki, które mogliśmy kupić dzięki jego realizacji. I tak: pufy, siedziska, niebanalne półki (np. w kształcie drzewa), piękny zegar urozmaiciły naszą filię, tworząc przestrzeń dla młodzieży i dopełniając kącik malucha. Ponadto nasz partner – CXXXVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana – pozyskał ekran i rejestrator dźwięku.