„Polskie stroje ludowe” prelekcja etnograficzna w Czytelni

Zapraszamy do Czytelni Naukowej nr I, na prelekcję etnograficzną którą zaprezentuje Elżbieta Piskorz-Branekova- etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej, uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa. Największy rozwój strojów ludowych przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku, kiedy to uwłaszczenie chłopów i rozwój gospodarki towarowej oraz przemysłu, spowodowały wzrost zamożności chłopów. W okresie międzywojennym strój ludowy zaczął być traktowany jako odzież odświętna, noszona na wielkie okazje, a nie jako ubiór codziennego użytku. Wygląd stroju uzależniony był od regionu Polski, gdzie powstawał, warunków klimatycznych, typu gospodarki, stosunków społeczno-gospodarczych oraz historii w którym powstawał. Pomysły na stroje często czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich, mundurów wojskowych. Realizowane w ramach projektu „Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Zapraszamy do Czytelni Naukowej nr I, na prelekcję etnograficzną którą zaprezentuje Elżbieta Piskorz-Branekova– etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej,  uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa.

Największy rozwój strojów ludowych przypada na  drugą połowę XIX i początek XX wieku, kiedy to uwłaszczenie chłopów i  rozwój gospodarki towarowej oraz przemysłu, spowodowały wzrost zamożności chłopów. W okresie międzywojennym strój ludowy zaczął być traktowany jako odzież odświętna, noszona na wielkie okazje, a nie jako ubiór codziennego użytku. Wygląd stroju uzależniony był od regionu Polski, gdzie powstawał, warunków klimatycznych, typu gospodarki, stosunków społeczno-gospodarczych oraz historii w którym powstawał. Pomysły na stroje często czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich, mundurów wojskowych.