Październik w BD53

Powiększ obrazPaździernik w BD53

Październik w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53  przy ul. Bazyliańskiej 6 obfitował w różnorodne wydarzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych zajęć i warsztatów zarówno dla dzieci przedszkolnych, jak i uczniów szkół podstawowych.

A zaczęło się od Nocy Bibliotek… Jak co roku wzięliśmy udział w tej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Duża grupa dzieci, które nas odwiedziły w sobotni wieczór 5 października, dała się porwać w wir emocjonujących działań.  Najpierw wszyscy tworzyli efektowne notesy techniką Mix Media. Potem stracili poczucie czasu w ferworze grania w planszówki. Spotkanie umilił słodki poczęstunek.

Z kolei grupy przedszkolne i szkolne, które przyszły w październiku do naszej placówki, żeby się zapoznać z jej funkcjonowaniem, mogły poznać smak „Nasionek uśmiechu”. Jest to tytuł jednego z opowiadań z książki „Palce lizać”. Przekonywaliśmy, że książki mogą być pyszne dla wyobraźni, a dzięki bibliotece dzieci zaspokoją apetyt na przygodę, śmiech, ciekawostki o świecie… Nasi najmłodsi goście dowiedzieli się np. „Jak schować lwa w szkole?”, słuchając książki o tym  tytule. Natomiast starsi wysłuchali argumentów Grzegorza Kasdepke, przekonującego w swoim najnowszym dziele pt. „Bezu-Bezu i spółka”, że wszystko, co nas otacza, to wynalazki – nawet skarpetki czy długopis! Wspólnie rozwiązywaliśmy trudne zagadki detektywistyczne i łatwe zagadki jesienne (a nawet śpiewaliśmy piosenki o tej porze roku). Zajęcia kończyliśmy pokazem bajek o śwince Peppie, zachęcając do wypożyczania książek z nią w roli głównej.

Bohaterem, który jeszcze skuteczniej niż Peppa pokazuje, że warto czytać, jest rycerz występujący z utworze Helen Docherty. Razem z przedszkolakami odgrywaliśmy więc scenki, w których towarzyszą rycerzowi w walce ze smokami, za „broń” mając – tak jak rycerz – książki. W tej historii wszystkie potwory stawały się dobrymi stworami, kiedy tylko poddały się magii słuchania opowieści czytanych przez rycerza.

Na naszych zajęciach rozmawialiśmy nie tylko o smokach, lecz także o prawdziwych zwierzętach. Kameleony, słonie, żyrafy – to tylko kilku spośród wielu bohaterów zabawnych książek, które czytaliśmy w październiku.

W naszej bibliotece pojawił się także „Kundel bury”. Przeprowadziliśmy zajęcia o twórczości Wandy Chotomskiej. Czytaliśmy wiersze takie jak „Chłopak na opak”, „Pan Bałagan”, „Wypożyczalnia skrzydeł” czy „Jajecznica z sześciu jaj”. Ponadczasowe utwory bawią już kolejne pokolenie. Nasza sala co chwilę rozbrzmiewała głośnym śmiechem. Oglądaliśmy również fragment filmu z wizyty poetki w bibliotece w Koszalinie i filmiki z dziećmi recytującymi jej wiersze. Przedszkolakom przypadły do gustu także zagadki autorstwa córki pani Wandy – Ewy.

Nie tylko gościliśmy małe i duże dzieci, ale i my byliśmy goszczeni. Wybraliśmy się do przedszkola „Pod zielonym listkiem”, żeby przedstawić bajki w teatrzyku Kamishibai.

Poza tym, aż trzy razy odbyły się u nas warsztaty podróżnicze zorganizowane w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019. Osoby, które uczestniczyły w tych zajęciach, dowiedziały się wielu ciekawostek o Japonii, Chinach i Indianach. Mogły przymierzyć tamtejsze stroje, zagrać na egzotycznych instrumentach i pobawić się zabawkami z tych odległych krajów.