„Panie kocie, panie kocie. Co pan robi na tym płocie?” – Międzynarodowy Dzień Kota w W37

Powiększ obraz

17 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. Dzień ten po raz pierwszy został ustanowiony we Włoszech w 1990 roku. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Stowarzyszenia „Cat Club Łódź”.

Koty towarzyszą ludziom od blisko sześciu tysięcy lat, ale nigdy nie dały im się całkowicie podporządkować. Obecnie są najbardziej popularnymi zwierzętami domowymi na świecie. Istnieje wiele wyhodowanych ras kotów różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów. Wśród ras wyróżniamy koty: europejskie, bengalskie, perskie, syjamskie, syberyjskie, brytyjskie, abisyńskie, sfinksy, Ragdoll, Maine Coon, Cornish Rex i wiele innych. Rasy Kotów klasyfikuje Międzynarodowa Federacja Felinologiczna – FIFe.

W Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 37, w miesiącu lutym przeprowadzono cykl zajęć z przedszkolakami pt. „Panie kocie, panie kocie. Co pan robi na tym płocie?”. Uczestnicy spotkania zapoznali się z przygotowaną prezentacją multimedialną dotyczącą różnych ras kotów, ich zwyczajów i upodobań. Dowiedzieli się jak wygląda dzień z życia kota, co je, jak śpi, a także w jaki sposób czyści swoje futerko.

Po prezentacji przyszedł czas na lekturę. Przedszkolaki w skupieniu wysłuchały opowiadania „Cztery koty”, a następnie rozwiązywały kocie zagadki.

Następnym etapem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Tym razem nasi podopieczni mieli spore wyzwanie – wykonanie kota z papierowych talerzyków, z którym poradzili sobie doskonale.

Jak widać na załączonej fotorelacji dzieci miały przeróżne pomysły na stworzenie i udekorowanie swojego kota.