Pamiątka

Od lat sześćdziesiątych o ile jest to możliwe i zdrowie pozwala staram się w odpowiednich odstępach czasu wyjeżdżać na rodzinną posiadłość do letniskowego domu w rejon Zalewu Hańcza.
Miejscowość ta nosi nazwę Szydłów. Jest to piękna wieś położona około 40 stu kilometrów na wschód od Kielc z licznymi atrakcjami zarówno dla młodych jak i starszych pokoleń. Region szydłowski znany jest z sadownictwa, głównie z uprawy śliwek różnych odmian oraz suszeniu ich na tzw. laskach. Wieloletnia praktyka sadownictwa mieszkańców splata się ze świętowaniem zbiorów i kulturalnym rozwojem tego regionu.
Miejscowość ta nazywana jest również śliwkową stolicą Polski, co odzwierciedla zamiłowanie mieszkańców do tego owocu.
Od szesnastu lat, co roku w sierpniu, kiedy owoce są dojrzałe i nadają się pod różną postacią do spożycia, organizowane są dni Szydłowa –nazywane Świętem Śliwki.
Corocznie w dniu tego święta przyjeżdżają z całego kraju znane i lubiane zespoły takie jak „Roma”-zespół cygański, „Lady Punk”, oraz Krzysztof Krawczyk.
Upiększają swymi występami uroczystości i celebrują wraz z mieszkańcami tradycje sadownicze i historyczne.
Bardzo często na w/w uroczystościach, które odbywały się w gminie Szydłów można było spotkać posła Prawa i Sprawiedliwości- Przemysława Gosiewskiego, który zginął tragicznie w Katastrofie Smoleńskiej w 2010 roku. Wspominam to ponieważ był on wielkim mecenasem obchodów Dni Śliwki i ulubieńcem okolicznej ludności.
Imprezy szydłowskie znane są z bardzo bogatego i atrakcyjnego programu. Kończą się one zawsze występem jednej z najsłynniejszych gwiazd estrady.
Imprezie towarzyszą kiermasze i wystawy z kilkudziesięcioma stoiskami, na których prezentowane i sprzedawane są zabawki, słodycze oraz rękodzieło. Ponadto organizatorzy zapewniają świetną zabawę w Luna Parku. Wszystkie te atrakcje pozwalają mieszkańcom i przyjezdnym gościom miło spędzić czas w gronie znajomych i najbliższej rodziny. Jest to doskonała zabawa zarówno dla tych najmłodszych jak i seniorów.
Kiedy organizowane są dni Szydłowa nie sposób wymienić wszystkiego, co by się wiązało z w/w uroczystościami, trzeba tam być i doświadczyć tej niesamowitej atmosfery i uroku tego miejsca!
Po powrocie z urlopu jakiś czas żyłem wrażeniami występu zespołu wokalno muzycznego „Lady Punk”, jak również tańczącej publiczności na Placu Zamkowym do późnych godzin wieczornych.
Po kilku dniach dostałem list polecony ze zdjęciem z podpisem „Pamiątka”, pomyślałem sobie wówczas, że skoro jestem częstym gościem, w Szydłowie, umawiałem się z wójtem, którego zapraszałem osobiście na swoje występy, on uhonorował mnie i zrobił mi niespodziankę, przysyłając pamiątkę z uroczystości dnia śliwki w postaci zdjęcia z moim wizerunkiem.
Niestety tym razem mocno się zawiodłem, czytając dokładnie opis, który znajdował się przy zdjęciu a mianowicie doczytałam się i zrozumiałem, że suma, która widniała na blankiecie w wysokości 300 złotych, to nie nagroda, lecz kara, a Pamiątka to wieś położona na trasie Warszawa-Kielce w województwie mazowieckim, gmina Tarczyn.
W tej miejscowości foto radar zrobił mi pamiątkowe zdjęcie z podpisem wsi Pamiątka, a wydarzyło się to podczas powrotu z uroczystości związanych z Dniem Śliwki w Szydłowie.
Jedno wiem na pewno występy Zespołu Lady Punk oraz innych wykonawców zapamiętam na dłużej, a incydent z pamiątką z Wsi Pamiątka posłuży jako przestroga aby na występ zespołu „Pektus” w tym roku wyjechać wcześniej i nie dostać pamiątkowego zdjęcia za zbyt szybką jazdę samochodem.

Warszawa, 25.08.2013

Akant : Jan Kulik