Ozdoby z modeliny

Powiększ obrazOzdoby z modeliny

6 maja w Wypożyczalni nr 130 o profilu pedagogicznym odbyły się warsztaty twórcze pt. „Ozdoby z modeliny”. Spotkanie poprowadziła instruktorka pani Monika Skowrońska.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać podstawy techniki zwanej millefiori. Jest to technika, która tworzy dekoracyjne wzory na szkle. Nazwa pochodzi z połączenia włoskich słów mille (tysiąc) i fiori (kwiaty). Znana była już w dawnych czasach, a odkryta na nowo w XIX wieku. Polegała na wytapianiu z dekoracyjnego szkła kolorowych elementów, cięciu ich, poddawaniu obróbce cieplnej i łączeniu ich w piękne mieniące się koraliki. Technika millefiori doskonale sprawdza się przy tworzeniu ozdób z modeliny. W skrócie: rozpoczynamy od tworzenia bloczków z wzorem łącząc w określony sposób różne kolory modeliny. Następnie tniemy bloczki nożykiem na plasterki, formujemy, nadajemy odpowiednie kształty, następnie wypiekamy i wyrób gotowy.

Millefiori to ciekawa zabawa, a efekt końcowy zawsze zaskakuje o czym mieli okazję przekonać się uczestnicy naszych warsztatów.

Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Alternatywa dla komputera, czyli rodzinne warsztaty kreatywne” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.